W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie IX edycji programu

Napis "ARS, czyli jak dbać o miłość?" na tle nieba, obok kwitnące drzewo w kształcie serca

Zakończyła się IX edycja programu edukacyjnego pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. W roku szkolnym 2021/2022 program zrealizowano w 21 szkołach ponadpodstawowych z terenu miasta Poznania oraz powiatu poznańskiego. Edukacją objęto 784 uczniów. Ze względu na sytuację epidemiczną i nauczanie zdalne nie we wszystkich szkołach objęto edukacją rodziców, informację o programie otrzymało 317 rodziców.  

Wśród 617 uczniów przeprowadzono ankietę ewaluacyjną. Program został wysoko oceniony zarówno przez młodzież, jak i szkolnych koordynatorów. Większość uczestników programu uważa, że jest on ważny i należy go proponować młodzieży szkół ponadpodstawowych. Młodzież chciałaby, aby w przyszłości ich dzieci uczestniczyły w podobnych zajęciach. Z ankiet wynika, iż uczniowie posiadają już znaczny zasób wiedzy w kwestii szkodliwego wpływu alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych na płód. Wyniki badania wskazują, że uczniowie uczestniczący w programie podnieśli poziom swoich kompetencji w zakresie zachowań asertywnych, samodzielnego podejmowanie decyzji, uzasadniania oraz przewidywania skutków swoich wyborów.

W opinii koordynatorów programu i uczniów na szczególną uwagę zasługuje pozytywny wpływ udziału w programie na poziom wiedzy uczniów na temat szkodliwego oddziaływania substancji psychoaktywnych na budowanie relacji partnerskich,  z perspektywą założenia rodziny oraz pełnienie ról rodzicielskich. Uzyskane wyniki wskazują ponadto, że funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy kulturowe dotyczące korzystania z substancji psychoaktywnych są stosunkowo mocno osadzone w świadomości uczniów.

Dziękuję wszystkim szkolnym koordynatorom za pracę i zaangażowanie w realizację programu, które wpłynęło na zmianę postaw i zachowań wobec problemu uzależnień wśród młodzieży. Zachęcam do kontynuowania programu w kolejnych edycjach.   

{"register":{"columns":[]}}