W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem możemy znacznie więcej w walce z SARS-CoV-2 i COVID-19

Baner Stop Covid przedstawiający wirusy

 

ulotka informacyjna

Czym jest i na czym polega wywiad epidemiologiczny dot. SARS-CoV-2 i COVID-19? Informacja z perspektywy mieszkańca miasta i powiatu

 

Codziennie, przez siedem dni w tygodniu, w godz. 7.30 – 21.00, nasz zespół ds. COVID-19 podejmuje próby kontaktu telefonicznego z osobami, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa albo miały kontakt z zakażonym (analogicznie wygląda sytuacja w pozostałych powiatach naszego województwa i kraju).

Możesz pomóc nam chronić swoją rodzinę i przyjaciół, odbierając połączenie! Na początku przedstawimy się (imię i nazwisko oraz pełna nazwa naszej Stacji) i przekażemy dlaczego się z Tobą kontaktujemy. Celem rozmowy jest upewnienie się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby bezpiecznie pozostać w domu i zapobiec dalszej transmisji wirusa, np. w pracy, środkach komunikacji publicznej, miejscach sprawowania kultu religijnego, podmiotach leczniczych etc.

Jeśli wynik wykonanego u Ciebie badania diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 był pozytywny, nasz zespół potwierdzi Twoją tożsamość, zapyta Cię, jak się czujesz i zada kilka kluczowych pytań, które pomogą nam poznać okoliczności zakażenia. Zostaniesz również zapytany czy przechodziłeś już COVID-19 i czy zostałeś zaszczepiony. Następnie poprosimy Cię o zastanowienie się, gdzie przebywałeś w ciągu 48-72 godzin, przed pojawieniem się objawów choroby, aż do teraz. Jeśli nie masz żadnych objawów, poprosimy Cię o cofnięcie się do co najmniej kilku dni poprzedzających uzyskanie pozytywnego wyniku testu. Zapytamy Cię o wszystkie osoby, z którymi miałeś bliski kontakt (rodzina, przyjaciele, współpracownicy etc.), a następnie poinformujemy każdą z nich o potencjalnym narażeniu, chroniąc jednocześnie Twoją tożsamość.

Jeśli miałeś styczność (tj. bliski kontakt) z osobą zakażoną (z objawami lub bez objawów), nasz zespół potwierdzi Twoją tożsamość, a następnie powiadomi Cię, że zostałeś potencjalnie narażony na zakażenie SARS-CoV-2. Wspólnie przeanalizujemy okoliczności i czas trwania kontaktu. Jeśli kontakt spełniał kryteria bliskiego i bezpośredniego (np. przebywanie „twarzą w twarz” z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 min.) zostaniesz poproszony o odbycie kwarantanny, w celu ograniczenia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 (oczywiście poinformujemy Cię o czasie i zasadach jej odbywania).

Nasz zespół odpowie na wszystkie Twoje pytania, rozwieje ewentualne obawy i wątpliwości oraz pomoże Ci pozostać bezpiecznie w domu. Poinformuje Cię również o możliwości zainstalowania aplikacji kwarantanna domowa. Najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa w swojej rodzinie i społeczności jest: (1) odebranie naszego telefonu, (2) pozostanie w domu jeśli uzyskałeś pozytywny wynik testu albo zostałeś o to poproszony, ponieważ byłeś narażony na zakażenie i możesz być źródłem zakażenie dla kolejnych osób (pamiętaj, że wirus szerzy się drogą kropelkową w wyniku bliskiego kontaktu osoby zakażonej z osobą zdrową. Im mniej kontaktów, tym mniejsze ryzyko zakażenia).

Nasz zespół jest zobowiązany do zachowania poufności, a wszystkie przekazywane przez Ciebie informacje podlegają zabezpieczeniu, nie są nikomu udostępniane i podlegają ochronie.

Pamiętaj, że udzielanie organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji niezbędnych do prowadzenia nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami i chorobami zakaźnymi i zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych jest obowiązkiem wszystkich osób przebywających na terenie RP i wynika z przepisów prawa rangi ustawowej. W przypadku osoby nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych odpowiedzialność za wypełnienie tych obowiązków ponosi osoba, która sprawuje prawną pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, albo jej opiekun faktyczny.

 

Opracował: Jarosław Gumienny, Kierownik Oddziału Epidemiologii

Materiały

Pomóż zatrzymać epidemię COVID-19
Pomóż​_zatrzymać​_epidemię​_COVID-19.pdf 1.83MB