W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Gruźlicy

Obraz przedstawia niebieskie płuca, na których zostały umieszczone białe kontury kontynentów. po prawej stronie znajduje się napis "Światowy Dzień Gruźlicy. Na dole na niebieskim pasku jest napis "24 marca - Tak! Możemy zwalczyć gruźlicę

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez prątki Mycobacterium tuberculosis complex. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Prątki gruźlicy mogą wnikać do układu oddechowego, nie powodując zakażenia (choroba rozwija się co najwyżej u 10% zakażonych). Warto pamiętać, że podatność na zakażenie i rozwój choroby zależą m.in. od liczby prątków, które dotarły do płuc, ich zjadliwości oraz sprawności układu odpornościowego. Zwiększone ryzyko zakażenia dotyczy w szczególności osób z chorobami współistniejącymi (nowotwory, cukrzyca, zakażenie HIV etc.), bezdomnych oraz uzależnionych od nikotyny lub alkoholu.  

Mimo, że na przestrzeni ostatniej dekady na terenie Poznania i powiatu poznańskiego obserwowany jest spadek zapadalności na gruźlicę, choroba ta w dalszym ciągu pozostaje aktualnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Tylko w ubiegłym roku zarejestrowano 49 nowych zachorowań (z czego 2 na gruźlicę wielolekooporną) i 7 zgonów. Niezmiennie od wielu już lat dominującą postacią gruźlicy jest gruźlica płucna. Z danych gromadzonych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego wynika jednoznacznie, że największą grupą ryzyka zachorowania na gruźlicę w aglomeracji poznańskiej są mężczyźni o niskim statusie społecznym i ekonomicznym (niemal co czwarty zarejestrowany przypadek dotyczył osoby bezdomnej lub bezrobotnej).

{"register":{"columns":[]}}