W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby – jedno życie, jedna wątroba!

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby 2023
Na środku zdjęcia znajduje się hasło "One Life; one liver world hepatitis day 2023". Na obrazku z prawej strony znajduje się mężczyzna w czerwonej koszulce, z prawej strony kobieta trzymająca dziecko, które jest szczepione przez lekarza

„Jedno życie, jedna wątroba” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby, który obchodzony jest 28 lipca.

Wątroba pełni funkcję laboratorium chemicznego, odpowiadającego za ponad 500 istotnych dla życia ludzkiego procesów. Podobnie jak niedostrzegalne są dla nas złożone przemiany metaboliczne zachodzące na co dzień w tym narządzie, również infekcja wirusowa jest czymś nieuchwytnym dla ludzkiego oka. Objawy zakażenia bardzo często pojawiają się dopiero po wielu latach. Skutek? Uszkodzenie wątroby, a nawet rak wątrobowokomórkowy.

Chociaż istnieje kilka typów wirusów zapalenia wątroby (od A do E), wirusy oznaczone literami alfabetu B i C uznawane są za najgroźniejsze dla zdrowia i życia człowieka. Szacuje się, że w skali globalnej oba te wirusy wywołują aż 8 tys. nowych infekcji każdego dnia.

Jak wygląda sytuacja na terenie pow. poznańskiego? Tylko w ubiegłym roku 115 poznanianek i poznaniaków dowiedziało się, że zachorowało na wirusowe zapalenie wątroby typu B, a u 138 zdiagnozowano wirusowe zapalenie wątroby typu C. Diagnoza była często przypadkowa (zakażenie stwierdzano podczas pobytu w szpitalu z powodu innej choroby, przed oddaniem krwi itp.), a zakażenie wykrywano głownie w fazie przewlekłej. Najwięcej zachorowań odnotowano w grupie wiekowej 60 lat i więcej.

Warto pamiętać, że ryzyko zakażenia występuje wszędzie tam, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek oraz kontaktu z krwią osoby zakażonej (gabinety tatuażu i kolczykowania, salony kosmetyczne, zakłady fryzjerskie, szpitale itd.). Nie bez znaczenia dla przenoszenia tego typu wirusów są ryzykowne kontakty seksualne i korzystanie z przedmiotów, na których może znajdować się krew (np. maszynka do golenia, wspólna szczoteczka do zębów).

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia (na zapalenie wątroby wywołane wirusem typu C nie ma szczepionki). Wykonuje się je powszechnie u noworodków i niemowląt w ramach tzw. kalendarza szczepień.

Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia, hamującego proces włóknienia wątroby i minimalizującego ryzyko wystąpienia raka. Wykonuj badania przesiewowe (np. w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS) i lecz się!

{"register":{"columns":[]}}