W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wścieklizny

Dziecko w dżungli trzyma małego wilka na rękach

28 września obchodzony jest Światowy Dzień Wścieklizny. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zapobieganie i eliminowanie.

Wścieklizna jest nieuleczlną, śmiertelną chorobą wirusową o ostrym przebiegu, której można zapobiegać poprzez szczepienia. Zaliczna jest do chorób odzwierzęcych (tzw. zoonoz). Występuje niemalże na całym świecie, ale zdecydowana większość zgonów u ludzi dotyczy krajów Afryki i Azji.
Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez pogryzienie przez chore zwierzę lub bezpośredni kontakt śluzówek, uszkodzonej skóry lub spojówek ze śliną zakażonego zwierzęcia.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że 99% przypadków wścieklizny u ludzi spowodowanych jest pokąsaniem przez zakażone psy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę
na kwestie odpowiedzialnego posiadania tych zwierząt (w tym zapewnienia im odpowiedniej opieki weterynaryjnej, w szczególności szczepień przeciwko wściekliźnie) i zapobiegania sytuacjom, które mogą wywołać ich agresję (np. drażnienie, samowolne wchodzenie na teren prywatny pilnowany przez zwierzę etc.) oraz odpowiedniego działania w przypadku pokąsania (przemycie rany strumieniem wody z mydłem oraz niezwłoczny kontakt z lekarzem i szczepienie poekspozycyjne w przypadku wystąpienia podejrzenia o zakażenie).

W latach 2019-2021 na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego odnotowano łącznie 1 609 pokąsań ludzi przez zwierzęta, z czego 299 osób poddano szczepieniom poekspozycyjnym. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązek szczepień poekspozycyjnych dotyczy osób narażonych na zakażenie w wyniku styczności ze zwierzęciem chorym na wściekliznę lub podejrzanym o zakażenie wirusem wścieklizny (kwalifikację do szczepienia zawsze przeprowadza lekarz specjalistycznej poradni chorób zakaźnych). Warto również pamiętać, że szczepienie przeciw wściekliźnie jest zalecane osobom wyjeżdżającym do rejonów endemicznego występowania zachorowań na tę chorobę.

Dzięki odpowiednim działaniom zapobiegawczym, podejmowanym przez służby sanitarne i weterynaryjne, od wielu lat w naszym kraju nie stwierdzono przypadku wścieklizny u ludzi.

 

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Wścieklizny: https://www.who.int/news-room/events/detail/2022/09/28/default-calendar/world-rabies-day-2022

{"register":{"columns":[]}}