W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V edycja programu edukacyjnego „Mamo, Tato - co Wy na to?”

Logo programu "Mamo, Tato- co Wy na to?" w kształcie puzzla

W roku szkolnym 2022/2023 program zrealizowało 77 placówek z terenu miasta Poznania i gmin powiatu poznańskiego. Edukacją objęto łącznie 5575 osób, w tym: 2581 dzieci i 2994 rodziców.

We wrześniu i październiku 2022 r. do przedszkoli i szkół podstawowych przekazaliśmy materiały edukacyjne otrzymane od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Były to kolorowe broszurki zawierające artykuły adresowane do rodziców, dotyczące problemów rozwoju i zdrowia dzieci sześcioletnich, a także zadania graficzne do wykonania przez dzieci. W ciągu roku szkolnego wychowawcy przedszkolni włączali zawarte w broszurze tematy do bieżącej pracy edukacyjnej, wykorzystując urozmaicone formy pracy. Tematyka poruszana była również na spotkaniach z rodzicami i podczas rozmów indywidualnych. Informacje przekazywano także poprzez media społecznościowe, przesyłano e-mailem oraz zamieszczano na stronach internetowych.

Ze sporządzonych przez koordynatorów sprawozdań wynika, że program ma bardzo pozytywny odbiór zarówno wśród nauczycieli, jak i dzieci oraz ich rodziców. Wychowawcy przedszkolni oceniają go jako bardzo ciekawy i potrzebny, a także pomocny w edukacji dzieci i rodziców. Zauważają, że tematyka omawiana w broszurce jest wszechstronna, dotyka różnych obszarów rozwojowych, kładzie nacisk na potrzeby i słabości dzieci, artykuły są obszerne, wyczerpujące i napisane bardzo przystępnie. Dzieci były zainteresowane realizacją programu, a  wykonywanie zadań okazało się dla nich wspaniałą zabawą. Uwagi rodziców były również bardzo pozytywne. Wysoko ocenili oni broszurkę, zauważając, że zawiera ważne treści, które przedstawiono w prosty i przystępny sposób.

W ramach realizacji programu pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zrealizowali 22 zajęcia warsztatowe, w których uczestniczyło łącznie 437 dzieci z 16 przedszkoli i szkolnych „zerówek”. Ich celem było podsumowanie i ugruntowanie zdobytej przez dzieci wiedzy podczas realizacji programu. Spotkania prowadzono w formie warsztatów z zastosowaniem form pracy zachęcających uczestników do aktywnego udziału. Obejmowały one: pogadankę na temat zasad zdrowego stylu życia, w tym zdrowego żywienia, warsztat „Talerz zdrowia” (wspólne tworzenie talerza zdrowia składającego się z pokolorowanych przez dzieci produktów spożywczych z podziałem na trzy grupy), zadanie graficzne „Pokoloruj po numerach”, zabawę edukacyjną przekąski „zdrowe” i „niezdrowe”, podsumowanie i wręczenie dzieciom odblasków w kształcie logo programu.

Dziękujemy wszystkim realizatorom programu za wkład pracy włożony w edukację prozdrowotną sześciolatków i ich rodziców.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}