W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbilansowana dieta dziecka ważna także w wakacje

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym są grupą najbardziej narażoną na skutki nieprawidłowego żywienia. Dlatego pod pojęciem zbilansowanej diety należy rozumieć odpowiednią podaż pokarmu zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym przez cały rok, również w okresie wakacyjnym. Najlepszym sposobem przedstawienia zarysu prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży, jest graficzna forma piramidy żywienia i aktywności fizycznej, która została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Obejmuje ona 4 podstawowe grupy produktów spożywczych jak: produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso oraz ryby, jaja, warzywa i owoce. Ponadto wyodrębniono w niej również tłuszcze oraz cukier i słodycze.

Wcześniej piramida żywieniowa dotyczyła jedynie żywienia, jednak w związku z tym, że tryb życia dzieci na przestrzeni lat uległ zmianie (nieodpowiednia długość snu, nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, mniejsza aktywność fizyczna) najnowsze wytyczne wskazują jak istotny wśród najmłodszego pokolenia jest ruch. Dlatego w najnowszej piramidzie żywienia u podstawy wyróżniono aktywność fizyczną zarówno w szkole jak i poza szkołą.

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć błędów żywieniowych, które czynią naszą dietę mniej zdrową. Grupą, która jest bardzo podatna na takowe błędy są dzieci oraz młodzież. Dzieje się tak przede wszystkim z tego względu, że najmłodsi dokonując wyborów żywieniowych nie kierują się wartością odżywczą produktów, czasem nawet nie są do końca świadomi jakie produkty są wartościowe pod względem odżywczym, ale wyznacznikiem jest dla nich atrakcyjne wizualnie opakowanie, smak, zapach czy moda wśród rówieśników. Dlatego też duże znaczenie w kształtowaniu nawyków żywieniowych młodego pokolenia mają nauczyciele i rodzice a edukacja żywieniowa jest ważna również w okresie wakacji gdy pokusy w postaci lodów, gofrów czy słonych przekąsek czekają na każdym rogu.

Materiały

Piramida zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzierzy
piramida-dzieci-mlodziez​_v8-01.jpg 0.65MB