W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Grafika prezentująca październik jako miesiąc walki z rakiem piersi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze przypomina o Europejskim Dniu Walki z Rakiem Piersi, który obchodzony jest 15 października. Symbolem tego wydarzenia i znakiem solidarności z chorymi jest różowa wstążka.

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Jest on najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, dlatego bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa na temat istoty problemu i działań profilaktycznych.

 

Na co należy zwrócić uwagę kontrolując swoje ciało?

  • Wyczuwalne zgrubienie (guzek) w piersi,
  • Zmiana wielkości lub kształtu piersi,
  • Zmiany w wyglądzie skóry piersi (np. zaczerwienienie, wgłębienie, obrzęk),
  • Ból,
  • Wydzielina z brodawki i inne zmiany dotyczące brodawki (np. owrzodzenie, wciągnięcie),
  • Powiększenie węzłów chłonnych pachy.

Warto jednak pamiętać, że we wczesnym stadium nowotwór nie powoduje żadnych dolegliwości. Może rozwijać się w ten sposób przez bardzo długi czas.

Profilaktyka to podstawa!

Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.

Profilaktyka raka piersi obejmuje:

  • regularne badania przesiewowe,
  • samobadanie piersi,
  • prowadzenie zdrowego stylu życia (z wyeliminowaniem czynników ryzyka).

Ważnym elementem budującym tzw. czujność onkologiczną jest regularne samobadanie palpacyjne piersi, które prawidłowo przeprowadzane, pozwala na wczesne wykrycie zmian. Należy przeprowadzać je raz w miesiącu – między 5–10. dniem cyklu (po menopauzie może to być dowolny dzień).

Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania nowotworów piersi. Z mammografią wiąże się ogólnopolska akcja. Po całej Polsce jeżdżą tzw. mammobusy, czyli mobilne punkty, w których można wykonać badanie. Szczegółowy harmonogram ich postoju jest dostępny na stronie internetowej NFZ. Kolejnym elementem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi jest badanie USG piersi. Jest to badanie szczególnie istotne dla młodych kobiet, u których nie przeprowadza się jeszcze mammografii.. W Polsce funkcjonuje program darmowych badań przesiewowych w kierunku raka piersi, który dedykowany jest kobietom w wieku 50-69 lat.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze zachęca do regularnej profilaktyki, która często ratuje zdrowie i życie.

 

Źródło:

  1. https://www.emc-sa.pl/dla-pacjentow/blog/europejski-dzien-walki-z-rakiem-piersi-badania-i-profilaktyka
  2. http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/

 

 

                                                              p.o. Państwowy Powiatowy

   Inspektor Sanitarny

                     w Przysusze

                                                                mgr inż. Jolanta Wilk

{"register":{"columns":[]}}