W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze przypomina, że październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet jednak warto pamiętać, że wczesne jej wykrycie w zdecydowanej większości przypadków, pozwala na całkowite wyleczenie.

Pażdziernik miesiąc walki z rakiem piersi

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet umiera na raka jest zbyt późne wykrycie choroby. Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię co dwa lata. Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonywać bezpłatne badanie piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarz specjalistę. Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa. W Polsce co roku odnotowuje się ponad 13 tys. przypadków zachorowań. W porównaniu z innymi krajami ryzyko zachorowania na raka piersi w Polsce można określić jako średnie – statystycznie co 16 Polka zachoruje na tę chorobę. Niepokojące jest wysokie tempo wzrostu zachorowalności na nowotwory złośliwe piersi u kobiet w Polsce i proporcjonalne do wzrostu zachorowalności, rosnące dane o umieralności kobiet z powodu tej choroby. Oznacza to małą poprawę wyleczalności kobiet chorych na raka piersi w Polsce, niższą niż w wielu innych krajach. Głównym powodem, dla którego nadal wiele kobiet umiera na raka piersi w większości przypadków jest zbyt późne wykrycie choroby, najczęściej gdy jest już w zaawansowanym stadium, z przerzutami. W zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne.

   

 

                                                                                                     Państwowy Powiatowy

                                                                                                       Inspektor Sanitarny

                                                                                                             w Przysusze

                                                                                                       mgr inż. Jolanta Wilk

{"register":{"columns":[]}}