W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

24 marca 2021r szczególną uwagę zwracamy na gruźlicę i choroby płuc. Obecnie na choroby przewlekle dróg oddechowych cierpi ponad 1 miliard osób na świecie. W samej Europie ponad 130 milionów ludzi ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. 

Zielony napisz "Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc" oraz grafika płuc człowieka

                                 W Polsce choroby układu oddechowego należą do najczęściej występujących schorzeń do 30. roku życia i coraz częściej występują w wieku starszym. Pomimo niezwykłego postępu medycyny  w ostatnich dziesięcioleciach, gruźlica określana jest nie tylko jako problem kliniczny czy medyczna, ale także jako społeczny i ekonomiczny. W ostatnich latach szacuje się 20% wzrost liczby zachorowań, który jest ściśle związany z szerzącą się skalą epidemii AIDS.


Gruźlica na świecie

Gruźlica atakuje głównie kraje Trzeciego Świata, 95% osób chorych to właśnie mieszkańcy krajów afrykańskich. Jedynym krajem europejskim objętym epidemią gruźlicy jest Rosja, w którym liczba zachorowań rocznie szacowana jest na około 160 tysięcy. 


Gruźlica w Polsce

W Polsce mimo iż rejestruje się tendencje spadkową, zapadalność na gruźlice jest dwa razy większa niż w krajach Europy Zachodniej. W związku z coraz częstszymi zachorowaniami powstała nowa strategia walki z gruźlicą  Bezpośrednio Nadzorowane Leczenie Krótkoterminowe (tak w przekładzie na język polski nazywa się ta strategia), które ma na celu poprawę skuteczności walki z gruźlicą. W Polsce w ramach tego projektu: uświadamia się społeczeństwo w zakresie profilaktyki i  leczenia gruźlicy poprzez wydawanie Podręcznika Gruźlicy, monitoruje się walkę z tą chorobą, prowadzi się statystyki dotyczące zachorowalności i skuteczności leczenia oraz zapewnia się dostęp do bezpłatnych leków.

 


Jak można zachorować?

Choroba ta wywoływana jest przez prątki gruźlicy. Szacuje się, że ponad 70% ludzi miało z nim kontakt. Gruźlicą zaraża się poprzez kontakt z chorym, który podczas kasłania, głośnego mówienia czy gromkiego śmiechu uwalnia prątki gruźlicy, które stanowią niebezpieczeństwo dla innych osób. Nie oznacza to jednak, że każdy kontakt z nimi jest równoznaczny z zachorowaniem na gruźlicę. Przebieg choroby uwarunkowany jest wieloma czynnikami indywidualnymi dla każdego człowieka, tj. stan układu odpornościowego: zła dieta, niehigieniczny tryb życia, przepracowanie, stres, niedosypianie. Ważną rolę w przebiegu choroby ma także wiek i genetyczne uwarunkowania.

 

Mimo że choroba ta stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia to nie należy jej się bać, gdyż wcześniej wykryta i prawidłowo leczona jest całkowicie uleczalna. 


                                                                  Państwowy Powiatowy

                                                                   Inspektor Sanitarny

                                                                        w Przysusze

                                                                    mgr inż. Jolanta Wilk