W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z używaniem tytoniu oraz na to, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, by chronić siebie i przyszłe pokolenia przed śmiercią i chorobami spowodowanymi przez tytoń. W 2021 roku Światowy Dzień bez Tytoniu przebiega pod hasłem „Commit to quit” (w wolnym tłumaczeniu: „Zobowiąż się do rzucenia”).

Tekst na grafice: Światowy Dzień bez Tytoniu 2021 31 maja. W tle dymiący papieros.

Szkodliwość tytoniu

Nikotyna zawarta w tytoniu jest silnie uzależniająca, a używanie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego, ponad 20 różnych typów lub podtypów raka i wielu innych chorób. Każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu używania tytoniu.

Wraz z dymem tytoniowym do organizmu wchłanianych jest kilka tysięcy substancji szkodliwych, w tym substancje rakotwórcze. W dymie tytoniowym znajduje się np. aceton, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol czy butan. Toksyczne substancje wpływają negatywnie na cały organizm.

Problemy zdrowotne związane z paleniem tytoniu to m.in. choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.

Wskazuje się, że oczekiwana długość życia osób palących jest średnio o 10 lat krótsza niż u osoby nigdy nie palącej.

Bierne palenie

Tytoń może być śmiertelny również dla niepalących. Bierne narażenie na dym tytoniowy także powoduje negatywne skutki zdrowotne. WHO szacuje, że z tego powodu dochodzi do 1,2 miliona zgonów rocznie. Prawie połowa wszystkich dzieci oddycha powietrzem zanieczyszczonym dymem tytoniowym, a 65 tysięcy dzieci umiera każdego roku z powodu chorób związanych z biernym paleniem. Palenie w czasie ciąży może prowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych u niemowląt, które mogą pozostać na całe życie. 

Problem e-papierosów

E-papierosy to produkt nowy, nie poznano więc jeszcze dokładnie ich długotrwałego wpływu na zdrowie. Prowadzone od kilku lat badania coraz częściej dowodzą, że e-papierosy są niemal równie szkodliwe co tradycyjne i coraz mniej mówi się o ich skuteczności przy rzucaniu nałogu, a więcej o szkodliwym działaniu na zdrowie. E-papierosy są zagrożeniem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny. Jedynym właściwym działaniem, mającym na celu interes społeczny, jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenie, zarówno zwykłych papierosów, jak i wyrobów powiązanych z wyrobami tytoniowymi, jakimi są papierosy elektroniczne.

Jak rzucić palenie?

WHO zebrało ponad 100 powodów do rzucenia palenia, co może stanowić motywację do podjęcia decyzji o rezygnacji z nałogu.
Kompleksową pomoc w rzuceniu palenia znajdziemy na stronie Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Źródła:

WHO, Światowy Dzień bez Tytoniu
WHO, Tytoń
www.jakrzucicpalenie.pl
 

{"register":{"columns":[]}}