W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pytania i odpowiedzi

Czy antena satelitarna emituje szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, czy szkodzi zdrowiu?

Nie. Anteny satelitarne nie emitują pól elektromagnetycznych, są odbiornikami sygnałów.

Jakie trzeba spełnić formalności przed realizacją badań?

Przed podjęciem realizacji badań należy złożyć zlecenie, które może mieć formę:

- umowy rocznej,
- umowy jednorazowej,
- zlecenia jednorazowego.

Do umowy rocznej lub umowy jednorazowej należy dołączyć kserokopię KSR lub zaświadczenia o działalności gospodarczej. Z obowiązku tego zwolnieni są klienci regulujący należność „z góry” lub przeprowadzający badania w celach prywatnych.

Czy wszystkie zakłady produkujące żywność mają obowiązek wdrożenia systemu HACCP?

Zgodnie z przepisami art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 594) podmioty działające na rynku spożywczym obowiązane są przestrzegać w zakładach wymagań higienicznych określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 1, Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t.34, str. 319). Art. 5 ww. rozporządzenia określa, że przedsiębiorcy są zobowiązani do opracowania i wdrożenia odpowiednich procedur, opartych na zasadach systemu HACCP, w ramach kontroli wewnętrznej, dotyczących wykonywania w zakładzie czynności związanych z produkcją i obrotem żywnością. Wdrożenie systemu obejmuje m.in. opracowanie dokumentów i prowadzenie archiwów proporcjonalnych do charakteru i rozmiaru przedsiębiorstwa sektora spożywczego.

Przedsiębiorcy branży spożywczej są zobowiązani do przedstawiania na żądanie organów urzędowej kontroli żywności dowodów potwierdzających opracowanie odpowiednich procedur opartych na zasadach systemu HACCP, wdrożenie ich w swoim zakładzie oraz, że działają one skutecznie. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE Nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych wprowadza również możliwość elastycznego podejścia do wdrażania zasad systemu HACCP w niektórych zakładach branży spożywczej. Jednakże elastyczne podejście do danego zakładu jest uzależnione od charakteru oraz zakresu prowadzonej działalności i stosowanych procesów.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, www.gis.gov.pl, znajduje się wykaz przewodników dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), dobrej praktyki higienicznej (GHP) oraz wdrażania i stosowania zasad systemu HACCP wraz z adresami jednostek, które je przygotowały i je rozpowszechniają.

Przewodniki te zostały pozytywnie ocenione i zatwierdzone pod względem zgodności z wymaganiami higieny przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zawierają one praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców poszczególnych branż przemysłu lub handlu środkami spożywczymi. Można z nich skorzystać na zasadzie dobrowolności, wdrażając procedurę opartą na zasadach systemu HACCP we własnym zakresie.

Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku w celu uzyskania zgody Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi na odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i przepisów BHP w zakresie wysokości, oświetlenia naturalnego i zagłębienia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi (w tym zakładów pracy)?

Do wniosku należy dołączyć:

- informację o rodzaju przewidywanej działalności wraz z opisem technologii,
- informację dotyczącą utworzenia stanowisk stałej (czasowej) pracy w poszczególnych pomieszczeniach,
- opis parametrów technicznych lokalu, tj.: powierzchnia; wysokość; rodzaj: wentylacji, oświetlenia; wyposażenie lokalu w wewnętrzną instalację wodno-kanalizacyjna,
- część rysunkową (rzut, przekrój).

Wniosek powinien zawierać dokładne i czytelne dane inwestora, tj. imię i nazwisko, adres, numer telefonu kontaktowego.

Kto sprawuje nadzór nad prekursorami narkotyków kategorii 1, 2 i 3?

Nadzór nad prekursorami kategorii 1 sprawuje wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Nadzór nad prekursorami kategorii 2 i 3 sprawuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na siedzibę wytwórcy, importera lub innego podmiotu wprowadzającego do obrotu – poprzez kontrolę realizacji obowiązków nałożonych na producenta, importera lub inny podmiot wprowadzający do obrotu, wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2005r. Nr 179, poz. 1485 z późniejszymi zmianami), rozporządzenia WE 273/2004 i rozporządzenia WE 111/2005 oraz wydawania pozwoleń.

Organem właściwym do występowania do krajów trzecich z powiadomieniem przed wywozem prekursorów kategorii 2 i 3 jest Główny Inspektor Sanitarny.
Inspektor do Spraw Substancji Chemicznych prowadzi rejestr producentów, importerów oraz innych podmiotów wprowadzających do obrotu prekursory kategorii 2 oraz powiadamia o zgłoszeniu właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Jakie są podstawy prawne dotyczące badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych obowiązujące pracowników placówek oświatowo-wychowawczych?

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. (Dz. U. 08. 234.1570)

Jakie dokumenty należy złożyć do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu uzyskania zgody na przeprowadzenie ekshumacji?

Na przeprowadzenie ekshumacji decyzję wydaje właściwy terenowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (zgodnie z miejscem pochowanych zwłok, które będą ekshumowane). Podstawa prawna: Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
W celu uzyskania zezwolenia należy wypełnić wniosek, który można pobrać w siedzibie właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub ze strony internetowej WSSE w Łodzi – wzór wniosku obowiązuje tylko na terenie województwa łódzkiego.

 

{"register":{"columns":[]}}