W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aby żyć, musimy pić!

szklanki z wodą

Człowiek może przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, ale bez wody do kilku dni. Zapotrzebowanie na wodę, zaraz po zapotrzebowaniu na tlen, to warunek naszego życia.

Woda stanowi między 50-80%* masy ciała człowieka jest składnikiem wszystkich komórek, tkanek i cieczy organizmu (krwi, limfy, soków trawiennych i innych). Organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. To między innymi jej obecność warunkuje prawidłowy przebieg funkcji: fizjologicznych, biologicznych i chemicznych. Woda uczestniczy między innymi w regulacji temperatury ciała, w trawieniu składników pokarmowych, w oczyszczaniu organizmu z toksyn i związków szkodliwych, ale też wpływa na elastyczność i jędrność skóry.

Przeciętne zapotrzebowanie na wodę zdrowej dorosłej osoby wynosi 2-2,5l/dobę**. Woda ta pochodzi z kilku źródeł: wypijane płyny (ok. 1,4l/dobę), woda z pokarmów (głównie warzywa i owoce, mleko i napoje mleczne), woda metaboliczna powstaje w wyniku przemian metabolicznych: białek, tłuszczów i węglowodanów (ok. 200–500 ml).

Uwaga, zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta szczególnie przy wysokiej temperaturze otoczenia i podwyższonej aktywności fizycznej  (intensywne ćwiczenia, ciężka praca fizyczna), czynniki te powodują większe straty wody z potem i przyspieszonym oddychaniem.

Nieprawidłowy poziom wody w organizmie objawia się między innymi utratą apetytu, zmniejszeniem sprawności fizycznej. Dalsza utrata płynów powoduje dodatkowo zaburzenia koncentracji, bóle głowy, drażliwość, senność, wzrost temperatury ciała. Poważne odwodnienie, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze otoczenia, grozi udarem cieplnym. Jeśli deficyt płynów się pogłębia i dojdzie do utraty 20% ogólnej ilości  wody w organizmie może dojść nawet do zgonu. Na niedobór płynów szczególnie wrażliwe są niemowlęta, dzieci oraz osoby starsze. Zatem pijmy, żeby żyć i zdrowym być!

*zależnie od płci, wieku, masy ciała, składu ciała, stanu zdrowia

** wyznaczone wartości dotyczą przeciętnej osoby, przebywającej w otoczeniu o umiarkowanej temperaturze i odznaczającej się umiarkowanym poziomem aktywności fizycznej

{"register":{"columns":[]}}