W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

09.10.2023

Rak piersi jest chorobą, która najczęściej staje się przyczyną śmierci kobiet. Należy ona do chorób cywilizacyjnych, która dotyka społeczeństwa na całym świecie.

Grafika z tekstem: Rak piersi? Czujność to podstawa!

Nie zawsze mammografia czy USG są sposobem na wczesne wykrywanie raka. Zdarza się, że między jednym a drugim terminem profilaktycznego badania pojawia się guz. Dlatego też należy dokonywać samobadania. Wykrycie raka we wczesnym stadium może uratować piersi i uchronić od przedwczesnej śmierci. Częstość zachorowania na to schorzenie wzrasta wraz z wiekiem i rozwija się po skończeniu 50 roku życia. Niestety zdarza się to też u kobiet zupełnie młodych. Dlatego też samobadania należy dokonywać raz w miesiącu najlepiej tydzień po miesiączce. Kobiety po menopauzie powinny to czynić w te same dni każdego miesiąca. Nawet jeśli nie zauważymy żadnych niepokojących zmian, warto raz do roku pójść na badanie piersi do lekarza, którego poprosimy o skierowanie na badania mammograficzne. Do udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie do jednej z poradni, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym, mogą również wykonać mammografię lub USG piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa). Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie.

Wykazy poradni stacjonarnych oraz miejsca postojów mammobusów są dostępne na stronie ŁOW NFZ.

Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza? 

Oto najczęściej występujące objawy:

  • powiększone węzły chłonne pod pachami
  • zmiana wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce
  • owrzodzenie lub zaczerwienie brodawki sutkowej
  • wyciek z piersi 
  • guzek lub stwardnienie w piersi, które ma inną konsystencję od otoczenia

Nie każdy zauważony guzek, stwardnienie lub skórne zmiany są rakiem. Lepiej jednak pójść do lekarza i sprawdzić, ponieważ czasami stany zapalne mogą zamienić się w nowotwory złośliwe.

Przydatne strony internetowe

Prezentacja o profilaktyce raka piersi

Oddział Promocji Zdrowia, Komunikacji Społecznej i Higieny Dzieci i Młodzieży WSSE w Łodzi przygotował prezentację o profilaktyce raka piersi. Prezentację można pobrać w formacie .pdf. Kampania edukacyjna pojawiać się będzie także na Facebooku WSSE w Łodzi. 
 

Materiały

Rak piersi prezentacja 2023
Rak​_piersi​_prezentacja​_2023.pdf 2.71MB
{"register":{"columns":[]}}