W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dbaj o Zdrowie" po raz czwarty!Tym razem o zagrożeniach czyhających na dzieci i młodzież.

20.09.2023

Konferencjia Naukowo-Szkoleniowa

Stres, uzależnienia i inne zagrożenia otaczające dzieci i młodzież były głównymi tematami czwartej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Dbaj o Zdrowie” pod Honorowym Patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Wydarzenie zorganizowane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy Wojciecha Koper oraz Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Epidemiologii dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ewę Jankowską tym razem zagościło w Politechnice Bydgoskiej. Pierwszy raz konferencję połączono z dwudniowym Jarmarkiem Ekologicznych produktów żywnościowych od lokalnych producentów. 

Organizatorzy przygotowali aż pięć wykładów, w których poruszono tematy stresu, ryzykownych zachowań w internecie, uzależnień od alkoholu czy najnowszych tendencjach w używanych substancjach psychoaktywnych. 

Wrzesień to dobry moment na zwrócenie uwagi pedagogom i rodzicom od czego mogą uzależnić się uczniowie, i jaki będzie to miało wpływ na ich rozwój. To nie tylko alkohol, narkotyki, ale też uzależnienia od użytkowania smartfonów, czy nadmiar przebywania w sieci. To wszystko jest bardzo groźne, zwłaszcza po pandemii koronawirusa, gdzie dzieci i młodzież uczyła się zdalnie – przypomina Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.  

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Stres w życiu współczesnego człowieka” wygłosił specjalista w dziedzinie psychiatrii oraz certyfikowany psychoterapeuta prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz. Dodajmy, że profesor pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, założycielem Centrum Zdrowia Psychicznego Araszkiewicz "Łaźnia Miejska", a wkrótce swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą podzieli się z przyszłymi studentami Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej.

Rozpoznaj u siebie, co jest dla ciebie czynnikiem wyzwalającym stres. Zastanów się czy możesz cokolwiek zmienić. Definiując to, możesz zapracować nad sytuacjami zaradczymi. Zaplanuj prace tak, żeby była do wykonania. Nie bądź perfekcjonistą, nie bądź w stresie pod wpływem czynników, na które nie masz wpływu – mówił prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz.

Następnie autorka badań i publikacji poświęconych problematyce uzależnień behawioralnych dr Marta Rukat z Katedry Pedagogiki Specjalnej i Resocjalizacji w Instytucie Nauk Pedagogicznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wygłosiła wykład “Ryzykowne zachowania młodzieży w internecie”.

Temat uzależnienia od alkoholu oraz współuzależnienia poruszył w prelekcji pn. „Uzależnienie od alkoholu i współuzależnienie – słów kilka” specjalista psychiatrii z ponad 30 letnim stażem zawodowym dr hab. n. med. Marcin Ziółkowski prof. UMK

Podczas konferencji nie zabrakło również tematyki związanej z problemem używania i uzależnienia od środków psychoaktywnych. Problematyki tej dotknął wykład „Najnowsze tendencje w używanych substancjach psychoaktywnych wśród dzieci i młodzieży – leki OTC, benzodiazepiny” autorstwa psychologa, specjalisty psychoterapii uzależnień i psychologii edukacji Marcina Milkowskiego, który od 20 lat pracuje w Poradni Leczenia Uzależnień w Ostródzie oraz prowadzi zajęcia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. 

Panel wykładowy zakończyła prezentacja Hygieen Advisor CEE Hanny Bartnickiej pt. „Higiena rąk jako kluczowy element zapobiegania zakażeniom”.  

Chciałem bardzo podziękować wszystkim gościom konferencji oraz wykładowcom, którzy zgodzili się przyjechać do Bydgoszczy ”pro bono”. Liczę, że każdy z uczestników naszego spotkania wyniósł nowe doświadczenia oraz wzbogacił się o wiedzę – dodał Wojciech Koper.

Konferencję uświetnił występ uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy: 

  • Julia Szlendak - skrzypce, klasa dr hab. Bolesława Siarkiewicza
  • Filip Chetwynd - skrzypce, klasa dr hab. Bolesława Siarkiewicza
  • Antoni Kulczyk - flet, klasa mgr Daniela Rybickiego        

Nowością w wydarzenia „Na Zdrowie” był dwudniowy Jarmark Ekologicznych Produktów Żywnościowych lokalnych producentów. Oprócz tego można było wykonać bezpłatne badania profilaktyczne i diagnostyczne, skorzystać ze wskazówek specjalistów oraz obejrzeć okazałą wystawę grzybów, przy okazji konsultując się z naszymi grzyboznawcami. 

{"register":{"columns":[]}}