W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

I Kongres Zdrowia Kobiet Powiatu Rypińskiego

29.02.2024

#dzieci nie chcą FAS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rypinie serdecznie zaprasza na I Kongres Zdrowia Kobiet Powiatu Rypińskiego, który odbędzie się 12. marca. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

„I Kongres Zdrowia Kobiet Powiatu Rypińskiego” to odpowiedź na potrzebę działań związanych z propagowaniem promocji zdrowia i profilaktyki w trakcie bezpośrednich spotkań z mieszkańcami powiatu. Wydarzenie podzielono na dwie części. Pierwsze spotkanie, zaadresowane do dziewcząt klas IV-V szkół średnich powiatu rypińskiego, rozpocznie się o godz. 9:00 w Rypińskim Centrum Sportu.

Drugą część kongresu zaplanowano w Rypińskim Domu Kultury o godz. 13:00. To spotkanie skierowane jest przede wszystkim dla dyrektorów, pedagogów, psychologów placówek oświatowych, pracowników MOPS, GOPS, samorządowców, rodziców rodzin zastępczych, kuratorów sądowych i innych osób, którym na sercu leży profilaktyka i troska o zdrowie kobiet.

- Gratuluję Pani Inspektor Beacie Grabowskiej pomysłu. Takie spotkania związane z profilaktyką są niezwykle potrzebne, to zresztą jedno z zadań i misja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wpływ alkoholu na zdrowie kobiety jest bardzo szkodliwy. Negatywny wpływ na dziecko ma już jednorazowa, nawet niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży, która może spowodować wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego. FAS jest chorobą nieodwracalną, ponieważ nie można wyleczyć toksycznego działania alkoholu na mózg rozwijającego się dziecka. Dlatego tak bardzo ważne jest zachowanie całkowitej abstynencji od alkoholu w trakcie ciąży oraz profilaktyka i rozmowa o tym problemie. Wszystkim uczestnikom życzę udanego i owocnego spotkania – powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to jedyna niepełnosprawność na której pojawienie się mamy stuprocentowy wpływ.

- Chciałabym, żeby Kongres stał się wydarzeniem cyklicznym poruszającym tematy zdrowotne, promocję zdrowia i szeroko zakrojoną profilaktykę nie tylko kobiet, również ich rodzin. Już dziś widzimy duże zainteresowanie Kongresem. Kobiety potrzebują bezpośrednich rozmów o zdrowiu swoim i swoich rodzin. Tegorocznym tematem Kongresu "Jesteś w ciąży - ważna profilaktyka #dzieci nie chcą FAS" chcemy zwrócić uwagę kobiet na właściwe zachowania zdrowotne w okresie prokreacyjnym oraz w niezwykle istotnym zarówno dla matki jak i maluszka okresie ciąży. To w tym okresie negatywne zachowania zdrowotne matki wywierają najistotniejszy wpływ na zdrowie i życie dziecka – dodaje organizator, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rypinie Beata Grabowska

Płodowy zespół alkoholowy, inaczej zwany zespołem FAS, występuje u dzieci matek spożywających alkohol w trakcie ciąży. FAS to nieodwracalny zespół zaburzeń fizycznych i psychicznych, będących konsekwencją swobodnego przenikania etanolu przez łożysko i narażenia rozwijającego się w macicy płodu na toksyczny wpływ alkoholu.  

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}