W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs na komiks dotyczący problematyki HIV/AIDS

23.08.2021

komiks

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS ogłosiło konkurs na komiks dotyczący problematyki HIV/AIDS, w myśl zasady, że czasami łatwiej, a niekiedy wręcz lepiej opowiedzieć  o czymś kilkoma rysunkami, szczególnie jeśli dotyczy to tak trudnej tematyki, jaką jest kwestia HIV/AIDS.

Celem konkursu jest podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy Polaków nt. HIV/AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Uczestnicy konkursu zostali zachęceni, aby treść komiksu zawierała informacje związane między innymi z:

  1. drogami zakażenia HIV, 
  2. sposobami zapobiegania HIV, 
  3. prawami i obowiązkami osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, 
  4. upowszechnieniem informacji o możliwości wykonania testu w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) 
  5. upowszechnieniem informacji na temat leczenia antyretrowirusowego (ARV), 
  6. postępowaniem poekspozycyjnym, 
  7. adresami i numerami kontaktowymi do organizacji czy instytucji pomocowych, np. Telefon Zaufania AIDS 800 888 448, strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/  itp.

W skład komisji konkursowej oceniającej prace oraz dokonującej wyboru laureatów wchodzą przedstawiciele środowiska twórców komiksów i znawcy tego medium: Maciek Empro, Anna Krztoń, Piotr Nowacki i Szymon Holcman.

Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2002 roku, kiedy został wydany zbiór prac nagrodzonych w konkursie skierowanym do młodzieży pt.  „Komiks kontra AIDS" i cieszyło się dużym zainteresowaniem szczególnie w grupie młodych osób, a sama publikacja uzyskała bardzo dobre recenzje również w środowisku doświadczonych twórców komiksów.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: przejdż