W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu

01.06.2021

Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu

1 czerwca to Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu.  Święto to zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku, ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Zgodnie z przyjętymi postanowieniami w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”. Alkohol jest substancją toksyczną, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. To trucizna, która w każdym przypadku ma niekorzystny wpływ na nasz organizm. Toksyczne działanie alkoholu wpływa niekorzystnie na większość organów ludzkiego ciała. Już jednorazowe nadużycie alkoholu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet spowodować śmierć.

Szacuje się, że ok. 6% zgonów wśród ludzi poniżej 75 roku życia oraz 20% poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu ma związek z alkoholem. Toksyczne działanie alkoholu ma niekorzystny wpływ na cały organizm. 

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania leków. Alkohol, wchodząc w interakcje z lekami, może osłabić lub nasilić ich działanie, powodując problemy z ich wydalaniem z organizmu i zwiększyć nasilenie skutków ubocznych. W wielu przypadkach połączenie alkoholu z lekami może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. wątroby), a nawet prowadzić do śmierci.

Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu oprócz skutków zdrowotnych niesie ze sobą także ryzyko wystąpienia konsekwencji zarówno społeczno-ekonomicznych (problemy małżeńskie i rodzinne, rozpad więzi, wzrost agresji wobec otoczenia, problemy ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, problemy finansowe) jak i prawnych (np. odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku komunikacyjnego).