W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„RADON - materiały edukacyjno-informacyjne”

19.09.2023

Radon

Radon jest pierwiastkiem naturalnie występującym w przyrodzie. Radon może wnikać do wnętrza budynku z kilku źródeł. Najważniejszymi z nich są: grunt (podłoże budowlane), na którym budynek jest posadowiony; materiały budowlane użyte do jego konstrukcji, a także woda i gaz stosowane w pomieszczeniach. Wzmożone wnikanie radonu do budynku związane jest m.in.: z pęknięciami fundamentów, nieszczelnościami przy przewodach, uszkodzeniami podłogi w piwnicy. Stężenie radonu w powietrzu jest najwyższe przy powierzchni ziemi, a więc w piwnicach i na parterach budynków. W celu minimalizacji stężenia radonu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi należy zastosować dostępne środki techniczne, m.in.:

- likwidację nieszczelności w fundamentach, podłogach lub ścianach oraz wokół instalacji doprowadzających media,

- częste i długotrwałe wietrzenie przez otwarcie okien,

- zwiększenie częstości wymian powierza za pomocą mechanicznego systemu wentylacyjnego,

- zmniejszenie stężenia radonu w budynkach przez zastosowanie tzw. Studni radonowej,

- zmniejszenie stężenia radonu w powietrzu pomieszczeń można osiągnąć także stosując system poduszki powietrznej,

- podwyższenie ciśnienia przez zastosowanie instalacji nawiewu z poddasza,

- wentylację przestrzeni podpodłogowej,

- depresję podpodłogową (pułapkę radonową),

- wymiana gruntu wokół budynku na grunt zawierający znacznie mniej izotopu radu, z którego powstaje radon.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2023r. poz. 1465) pracodawca jest obowiązany chronić pracownika przed promieniowaniem jonizującym, pochodzącym ze źródeł sztucznych i naturalnych, występujących w środowisku pracy (art. 223 § 1).

 

W ustawie z dnia 29 listopada 2000r. – Prawo atomowe (t.j. Dz. U. z 2023r. poz. 1173) ustalono poziom odniesienia dla średniorocznego stężenia promieniotwórczego radonu w powietrzu w:

1) miejscach pracy wewnątrz pomieszczeń oraz

2) pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi

- w wysokości 300 Bq/m 3 (bekereli na metr sześcienny).

 

Kierownicy jednostek wykonujących działalność, w której występują miejsca pracy:

1) zlokalizowane wewnątrz pomieszczeń na poziomie parteru lub piwnicy na terenach, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu w znacznej liczbie budynków może przekroczyć 300 Bq/m3,

2) pod ziemią,

3) związane z uzdatnianiem wód podziemnych na terenach, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu w znacznej liczbie budynków może przekroczyć 300 Bq/m3

- zapewniają w tych miejscach pracy pomiar stężenia radonu lub stężenia energii potencjalnej alfa krótkożyciowych produktów rozpadu radonu.

- zapewniają optymalizację narażenia pracowników wykonujących pracę w tych miejscach pracy oraz informują na bieżąco na piśmie takich pracowników o zwiększonym narażeniu na radon, wynikach pomiarów stężenia radonu lub stężenia energii potencjalnej alfa krótkożyciowych produktów rozpadu radonu w miejscu pracy, otrzymanych przez nich dawkach promieniowania oraz działaniach podejmowanych w celu ograniczenia narażenia na radon w miejscu pracy.

- podejmują działania zapewniające ograniczenie narażenia pracowników na radon, w przypadku gdy wynik pomiaru wskazuje na możliwość przekroczenia poziomu 300 Bq/m3

 

Zgodnie z art. 23 d ust. 1 ww. ustawy zbywca budynku, lokalu lub pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi oraz wynajmujący budynek, lokal lub pomieszczenie, przeznaczone na pobyt ludzi zobowiązany jest do przekazywania na żądanie nabywcy lub najemcy takiego budynku, lokalu lub pomieszczenia informacji o wartości średniorocznego stężenia promieniotwórczego radonu w powietrzu odpowiednio w budynku, lokalu lub pomieszczeniu. Przepisu tego nie stosuje się do wynajmujących nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie wynajmu budynków, lokali lub pomieszczeń.

 

Więcej informacji na temat ryzyka związanego z występowaniem radonu w naszym otoczeniu można uzyskać na nw. stronach internetowych:

 

Treść: Państwowa Agencja Atomistyki

Link:  https://www.gov.pl/web/poznajradon

 

Treść: Główny Inspektorat Sanitarny

Link:  https://www.gov.pl/web/gis/radon2

 

Treść: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-Państwowy Instytut Badawczy

Link:  https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}