W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uważaj na kleszcze! Stosuj właściwe repelenty!

04.04.2023

Uważaj na kleszcze!

W sezonie letnim wzrasta zainteresowanie społeczeństwa produktami zabezpieczającymi przed ugryzieniami komarów i kleszczy.

Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni, jest większa, im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne.

Kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie wielu drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka. Największe znaczenie mają bakterie wywołujące boreliozę z Lyme oraz wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu. W obu chorobach do zakażenia dochodzi w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza.

Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

  • W razie możliwości unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól, nie zbaczać ze ścieżki leśnej.
  • W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce.
  • Zmienić i dokładnie wytrzepać odzież, którą nosiliśmy w lesie.
  • Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładnie obejrzeć całe ciało. Zwrócić uwagę zwłaszcza na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.
  • Stosować środki odstraszające kleszcze (repelenty), zawsze RACJONALNIE, zgodnie z zaleceniami producenta!!!

Produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy w celu zabezpieczenia się przed ich ugryzieniami i związanymi z nimi zagrożeniami są produktami biobójczymi – repelentami.

Ze względu na fakt, że substancje zawarte w produktach biobójczych mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i dla środowiska produkty biobójcze przed wprowadzeniem do obrotu podlegają ocenie i rejestracji. Na rynku polskim a także w całej Unii Europejskiej, wprowadzane do obrotu i stosowane mogą być tylko te produkty biobójcze, na które uzyskano odpowiednie pozwolenie. Uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na obrót produktem biobójczym świadczy o przebadaniu produktu biobójczego pod względem skuteczności, a co najważniejsze pod względem bezpiecznego stosowania. Zagwarantuje to zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów, w tym wrażliwych grup osób, takich jak kobiety w ciąży i dzieci.

W Polsce organem kompetentnym, do którego składane są odpowiednie wnioski jest Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Produkty te podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych dostępnego na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod linkiem: https://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-biobójcze/wykaz-produktów-biobójczych.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Produkty te mogą przyjmować różną postać: olejków, emulsji, aerozoli, płynów, plastrów czy też bransoletek.

Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia.

Zwracajmy uwagę na miejsca zakupu oraz podmioty, od których nabywamy produkty biobójcze. Zwróćmy szczególną uwagę na produkty zakupione za pośrednictwem platform e-commerce, sklepów internetowych.

 

W trosce o bezpieczeństwo konsumentów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Rypinie przypomina!

  • REPELENT powinien być stosowany w sposób racjonalny oraz w sposób zgodny z zaleceniami na etykiecie i ulotce informacyjnej.
  • REPELENT, udostępniany na rynku, stosowany lub wprowadzany do obrotu na rynku polskim musi być oznakowany w języku polskim.
  • REPELENT musi posiadać odpowiednie zezwolenie na udostępnianie na rynku oraz stosowanie.
  • REPELENT na etykiecie musi mieć umieszczony w sposób czytelny i niedający się usunąć numer pozwolenia udzielony przez właściwy organ lub Komisję.
  • REPELENT, który nie posiada zezwolenia może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi!

 

Akty prawne.

USTAWA z dnia 9 października 2015r. o produktach biobójczych

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 528/2012 z dnia 22 maja 2012r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych

{"register":{"columns":[]}}