W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2021

Tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week - EIW) obchodzony jest pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodporniać”. Wydarzenie to ma na celu promocję podstawowego przesłania, iż szczepienia są niezbędne do zapobiegania chorobom oraz do ochrony życia.

Wykonywanie szczepienia.

W związku z trwającym wydarzeniem warto nadmienić, iż w 2017 roku powołane zostało Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, w skład którego wchodzą eksperci medyczni, klinicyści, osoby związane ze światem nauki oraz przedstawiciele organizacji pacjentów.

Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach jest niezależną grupą złożona
z przedstawicieli kluczowych instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Porozumienie ma na celu zabranie wspólnego głosu w dyskusji na temat stosowania szczepień ochronnych w Polsce przy wykorzystaniu potencjału merytorycznego i społecznego każdego z członków inicjatywy.

Głównym celem Porozumienia jest budowanie długofalowego zaufania wokół szczepień ochronnych oraz stworzenie w przestrzeni publicznej miejsca, które w oparciu o autorytet ekspertów, fakty naukowe oraz publikacje, będzie źródłem wiedzy oraz merytorycznej dyskusji nt. ważności tego naukowego osiągnięcia, jakim są szczepienia. Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach może pochwalić się również nową odsłoną strony internetowej dostępnej pod adresem: www.szczepienia-ioz.pl, gdzie w jednym miejscu zebrane są dotychczasowe publikacje nt. szczepień, wypowiedzi ekspertów oraz relacje z wydarzeń.

Misją Porozumienia jest budowanie zaufania wobec szczepień ochronnych w przestrzeni publicznej.

Stworzenie platformy o charakterze edukacyjnym i społecznym ma za zadanie dotarcie do opinii społecznej, rodziców, a także osób odpowiedzialnych za kreowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce z możliwie pełnym obrazem dot. właściwości szczepień ochronnych, ich znaczenia i wpływu dla zdrowia społeczeństwa oraz sprostanie wyzwaniom systemowym wynikającym z priorytetów zdrowia publicznego.

Powołanie Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, w opinii Instytutu Ochrony Zdrowia, stanowi ważny krok ku podjęciu publicznej debaty na temat znaczenia szczepień ochronnych w wymiarze zdrowia publicznego i zdrowia indywidualnego – szczególnie w obliczu stale narastającej liczby przeciwników szczepień.

Partnerem medialnym Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach jest serwis informacyjny www.medexpress.pl.

{"register":{"columns":[]}}