W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawdopodobnie jedyny test, którego nie wykonałeś #jedynytakitest

Prawdopodobnie jedyny test, którego nie wykonałeś. Dowiedz się więcej na jedynytakitest.aids.gov.pl

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siemiatyczach informuje, że ruszyła kampania społeczna pod hasłem „Jedyny taki test” (#jedynytakitest), której celem jest popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV. Kampania skierowana jest w szczególności do młodych dorosłych w wieku 18-34 lata.

Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczyna
16 listopada kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.

Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!

Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/ .

PKD dla województwa podlaskiego znajduje się w Białymstoku przy przychodni na ul. Bema (ul. Bema 2 lok. 011, 15-369 Białystok). W celu umówienia wizyty należy dzwonić na numer 882 122 228.

Szczegółowe informacje o działaniach prowadzonych w ramach kampanii dostępne są na stronie: http://jedynytakitest.aids.gov.pl/ lub pod numerem telefonu Ośrodka Informacji Krajowego Centrum ds. AIDS: 22 331 77 66.

{"register":{"columns":[]}}