W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolny konkurs wiedzy o HIV i AIDS

02.12.2021

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację. Wczoraj młodzież z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych przystąpiła do konkursu wiedzy o HIV i AIDS współorganizowanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sosnowcu.

HIV

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu składa gratulacje zwycięzcy konkursu oraz dziękuje za udział wszystkim jego uczestnikom. Dyplomami zostali wyróżnieni:

I miejsce: Wojciech Czapkowicz

II miejsce: Andrzej Pawłowski

III miejsce: Szymon Seklecki

HIV od lat pozostaje głównym problemem zdrowia publicznego, dotyka miliony osób. W 2020 roku na świecie:

•            37 700 000 osób żyło z HIV;

•            680 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;

•            Wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;

•            73% osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

Powyższe dane liczbowe wskazują, jak ważnym elementem oświaty zdrowotnej staje się problem HIV i AIDS. Podziały, dysproporcje w dostępie do świadczeń zdrowotnych i lekceważenie praw człowieka to niektóre z przyczyn dla których HIV zagraża i pozostaje globalnym kryzysem zdrowotnym. Od wielu lat oświata zdrowotna PSSE w Sosnowcu zajmuje się również i tym zagadnieniem, które już wpisało się na stałe w kalendarz szkolnych konkursów i jest znaczącym elementem edukacji. Dostęp do informacji, promocja zdrowia i higienicznego trybu życia budują świadomość społeczną.

W 2021 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane również przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS (UNAIDS) brzmi: Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii (End inequalities. End AIDS. End pandemics). Podkreśla się w ten sposób pilną potrzebę położenia kresu wszelkim nierównościom, które napędzają AIDS i inne pandemie.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci inwestycje w opiekę medyczną i zapewnienie leczenia osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS wzmocniły systemy opieki zdrowotnej. Zmieniły się w ostatnich latach perspektywy na przyszłość osób żyjących z HIV. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykrywaniu wirusa w organizmie, zakażenie HIV nie jest już wyrokiem; można przez długie lata cieszyć się życiem. Wprowadzenie leczenia ARV spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2020 r. zakażenie stwierdzono u 26 486 osób.

Na koniec października 2021 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było 14 326 pacjentów, w tym 96 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

Zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń wykrywanych jest w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS. Dlatego ważne jest podejmowanie inicjatyw profilaktycznych, odpowiadających na różne potrzeby odbiorców.

Krajowe Centrum ds. AIDS od 2020 r. prowadzi kampanię edukacyjną pt. „Czy wiesz, że…”, dotyczącą różnych problemów związanych z HIV/AIDS: począwszy od podstawowej wiedzy, poprzez promocję testowania w kierunku HIV, aż po wieloaspektową profilaktykę farmakologiczną. Ten ostatni temat miał swoją odsłonę w drugiej połowie listopada (więcej na https://aids.gov.pl/czywieszze/

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}