W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rolniczy handel detaliczny

ROLNICZY HANDEL DETALICZNY

Z dniem 1 stycznia 2017r. weszły
w życie przepisy Ustawy z dnia 16 listopada 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz. U. z 2016r. poz. 1961), która wprowadziła definicję rolniczego handlu detalicznego.

 Znalezione obrazy dla zapytania rolniczy handel detaliczny

Rolniczy handel detaliczny to handel detaliczny w rozumieniu art. 3 ust. 7 rozporządzenia nr 178/2002, polegający na zbywaniu konsumentowi finalnemu, o którym mowa w art. 3 ust. 18 rozporządzenia nr 178/2002, żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym.

Oznacza to, że podmioty działające w ramach  „rolniczego handlu detalicznego” nie mogą wyprodukowanej w ramach tej działalności żywności sprzedawać na rzecz podmiotów innych niż konsument finalny np. do szkół, restauracji, sklepów oraz do innego rodzaju pośredników.

Ustawa wprowadza również następujący podział kompetencji w nadzorze nad rolniczym handlem detalicznym:

  • Państwowa Inspekcja Sanitarnanad żywnością pochodzenia niezwierzęcego,
  • Inspekcja Weterynaryjna – nad żywnością pochodzenia zwierzęcego oraz produktami złożonymi,
  • Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – nad jakością handlową żywności.

W celu dokonania rejestracji rolniczego handlu detalicznego obejmującego wyłącznie produkcję i sprzedaż żywności pochodzenia niezwierzęcego,  należy złożyć wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, na co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności, do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

 

            Prowadzenie działalności w ramach RHD musi być zgodne z obowiązującymi przepisami, w tym:

  • ustawy z dnia 16 listopada 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz. U. z 2016r. poz. 1961),
  • ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tj. Dz. U. z 2017r. poz. 149 z póź. zm.),
  • Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r.    w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz. U.  z 2016r. poz. 2159),
  • Rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego i powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności  (Dz. Urz. UE L Nr 31, str. 1 z późn, zm.),  
  • Rozporządzenia (WE) nr 852/2004  Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. UE L Nr 139, str. 1 z późn, zm.).

               

Sprzedaż żywności wytworzonej w ramach RHD następuje wyłącznie :

  1. w miejscach w których produkty zostały wytworzone,
  2. w miejscach wyznaczonych do prowadzenia handlu,

W miejscu zbywania żywności pochodzenia roślinnego w ramach rolniczego handlu detalicznego umieszcza się w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta:

1.  napis „rolniczy handel detaliczny”;

2.  dane obejmujące:

  1. imię i nazwisko albo nazwę i siedzibę podmiotu prowadzącego rolniczy handel detaliczny,
  2. adres miejsca prowadzenia produkcji tej żywności.

Nowe przepisy wprowadziły dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny obowiązek rejestracji we właściwym terenowo organie urzędowej kontroli żywności.

Wzór wniosku określa załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2007 r., Nr 106, poz. 730).

Wpis zakładu do rejestru nie podlega opłacie.

 

Znalezione obrazy dla zapytania rolniczy handel detaliczny

 

Szczegółowe informacje w zakresie rejestracji rolniczego handlu detalicznego można uzyskać w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

Przepisy prawne:

 

  • ustawa z dnia 16 listopada 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz. U. z 2016r. poz. 1961),
  • ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tj. Dz. U. z 2017r. poz. 149 z póź. zm.),
  • rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz. U.  z 2016r. poz. 2159).

Materiały

Wytyczne Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przy produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w warunkach domowych z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych upraw oraz w ramach rolniczego handlu detalicznego
Wytyczne​_GHP​_i​_GMP​_przy​_produkcji​_żywności​_pochodzenia​_niezwierzęcego​_przez​_rolników.pdf 0.50MB
{"register":{"columns":[]}}