W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Kolejny już raz obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia  papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę nie sięgać po papierosa, a Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach, a od 1991 roku także w Polsce.

Mimo, iż w ciągu ostatnich ponad 30 latach zaobserwowano w Polsce stopniowe ograniczenie używania tytoniu, to problem ten jest nadal jedną z głównych przyczyn zgonów wśród osób dorosłych. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia tytoniu na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie. Osoby palące są narażone m.in. na rozwój wielu nowotworów, chorób kardiologicznych czy układu oddechowego. Prawie wyłącznie u palaczy papierosów występują takie jednostki chorobowe jak rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zawał serca przed 50 r.ż.

Przewlekła  obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się przewlekłym kaszlem i dusznością podczas wysiłku w wyniku  trwałego,  zwykle  postępującego  ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Dym tytoniowy, smog oraz zawodowe narażenie na szkodliwe pyły to główne przyczyny POChP. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest obecnie jedną z trzech głównych przyczyn zgonów na świecie.

Corocznie w listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Obchody tego święta mają na celu wzbogacanie wiedzy zarówno wśród personelu  medycznego jak i społeczeństwa  na temat metod  leczenia, profilaktyki schorzenia, a także poprawy jakości życia chorych na POChP. W bieżącym roku  dzień ten świętować będziemy 16 listopada pod hasłem „Twoje płuca na całe życie”. Eksperci, autorytety w dziedzinie zdrowia publicznego oraz organizatorzy tegorocznych obchodów pragną w   ten sposób podkreślić znaczenie zdrowia płuc przez całe życie.

 „Rodzimy się tylko z jednym zestawem płuc, a utrzymanie ich dobrego funkcjonowania jest nierozłączną częścią przyszłego zdrowia i dobrego samopoczucia.”

Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 r.ż. zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych o około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

Państwowa inspekcja sanitarna od lat koordynuje programy dotyczące profilaktyki uzależnień. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prowadzony jest antytytoniowy program pn. „Bieg po zdrowie” adresowany do młodzieży klas IV szkół podstawowych oraz program „Czyste powietrze wokół nas” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym
(5-6 lat). Ponadto niektóre Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne koordynują program „Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany do uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz program „Nie pal przy mnie proszę” realizowany w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Główne cele programów to zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci
i młodzieży, zwiększenie wiedzy uczniów nt. zdrowia w kontekście palenia tytoniu, uświadamianie pozytywnych stron życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. W inicjatywy edukacyjne programów angażowani są również rodzice oraz opiekunowie dzieci, gdyż ich aktywny udział sprzyja osiągnięciu zamierzonych celów.

 

Opracowano na podstawie źródeł własnych oraz:

https://goldcopd.org/world-copd-day-2022/

https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco.html

{"register":{"columns":[]}}