W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne ferie 2024

Ferie zimowe na terenie województwa łódzkiego rozpoczynają się 29 stycznia 2024 r. i będą trwać do 11 lutego 2024 r. W tym czasie część dzieci i młodzież szkolnej będzie korzystać ze zorganizowanych form wypoczynku, będą jednak również uczniowie, którzy ferie zimowe spędzą w miejscu zamieszkania, nie zawsze pod opieką osoby dorosłej. Czas ten niesie za sobą wiele zagrożeń.

Ferie24

Choć aura zimowa w tym roku w wielu regionach nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to dla dzieci wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw. Mimo, że na zewnątrz aktualnie brakuje śniegu, podczas zimowego wypoczynku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu najmłodszym atrakcji w domu i na wyjeździe?

Oto kilka istotnych zasad:

Zadbaj o odpowiedni ubiór dziecka

Bardzo istotnym i możliwym do kontroli elementem zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu jest dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych. Strój należy dobrać w taki sposób, aby zarówno nie wychłodził organizmu, jak i go nie przegrzał. Najlepszą metodą jest ubranie dziecka na cebulkę, aby w razie potrzeby zdjąć jedną z warstw. Warto zwracać uwagę na materiały z jakich wykonywane są ubrania – najlepiej sprawdzają się materiały naturalne tj. np. bawełna, która pozwala skórze oddychać. Na zimowe zabawy na dworze warto wybrać nieprzemakalne spodnie, rękawiczki i porządne, ciepłe buty. Właściwy ubiór jest również elementem, który pomaga uchronić przed zachorowaniem na grypę i infekcje grypopodobne.

Dbaj o skórę również zimą

Również zimą warto pamiętać o kremie na twarz – w przypadku słonecznego dnia najlepszy będzie ten z wysokim filtrem – długie przebywanie na słońcu bez ochrony może być przyczyną poparzeń słonecznych. W zapobieganiu wysuszeniu skóry przyda się również krem do rąk oraz ochronna pomadka do ust.

Zabawy na śniegu i lodzie

Istotne jest by dbania o bezpieczeństwo uczyć dzieci od najmłodszych lat. Jeśli dorosłego nie ma obok, dziecko powinno znać zasady, jakich należy przestrzegać w trakcie zabaw w śniegu czy na lodzie.

  • Przede wszystkim na wyjścia i zabawy na zewnątrz warto wybierać dni, w których temperatura powietrza nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza.
  • Górka do zjeżdżania na sankach powinna znajdować się w bezpiecznym miejscu, z dala od ulicy, a dziecko powinno wiedzieć, jak groźne mogą być konsekwencje wybierania wzniesień niespełniających tych wymagań.
  • Górka powinna być w widocznym miejscu i mieć gładką powierzchnię, bez wystających elementów – dużych kamieni czy gałęzi.
  • Nie wolno ślizgać się na jezdni i należy uważać na nieodpowiednio zabezpieczone konstrukcje, np. na placu zabaw lub inne niebezpieczne miejsca. Warto również pamiętać, że podczas odwilży śnieżne „budowle” grożą zawaleniem.
  • Dziecko powinno też zwracać uwagę na zwisające z dachów sople. Nie należy ich odrywać czy strącać.
  • Jazda na łyżwach powinna odbywać się w wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Nie wolno dziecku korzystać z tej atrakcji na zamarzniętym jeziorze czy innym zbiorniku wodnym.
  • Przy uprawianiu sportów zimowych kask i ochraniacze są niezbędnym wyposażeniem.
  • Zanim dziecko zacznie jazdę na nartach, łyżwach czy sankach, na początku warto rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, co pomoże zapobiec kontuzjom.

Rodzice i opiekunowie

  • Przy wysyłaniu dziecka na obóz bądź kolonie zapoznaj się z ofertą organizatora (miejsce wypoczynku, kwalifikacje kadry, wyżywienie, opieka medyczna) i sprawdź, czy obiekt jest zarejestrowany przez odpowiednie kuratorium. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.wypoczynek.mein.gov.pl
  • Wypełnij dokładnie kartę kwalifikacyjną uczestnika: dane adresowe, informacje
    o przyjmowanych lekach, alergiach itp., dane kontaktowe do rodziców lub opiekunów.
  • Zwróć uwagę na warunki transportu – organizator powinien na kilka dni przed wyjazdem zawiadomić najbliższą jednostkę policji o terminie wyjazdu. Pojazd zaś można sprawdzić na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl
  • Warto odwiedzić również stronę www.bezpiecznienastoku.pl. Powstała ona w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki, akcje na stokach, materiały do pobrania.

O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko poza domem

Często jednak zdarza się, że podczas ferii zimowych najmłodsi pozostają w domu bez opieki dorosłych. Warto wtedy porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, jak należy postępować w różnego rodzaju sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych.

  • Nie należy otwierać drzwi nieznajomym – również takim osobom, które będą podawać się za sąsiada czy policjanta. Dziecko nie powinno również rozmawiać z obcymi.
  • Najlepiej, gdyby najmłodsi nie korzystali z narzędzi kuchennych lub innych niebezpiecznych przedmiotów pod nieobecność rodziców. Ostre noże czy nożyczki mogą być przyczyną skaleczeń, a gorąca woda czy styczność z elektroniką – poparzeń.
  • Należy zwrócić uwagę dzieci, czym grożą niektóre zabawy w domu, np. bieganie po schodach czy wspinanie się po meblach.
  • Dziecko powinno poznać też podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w internecie.

 

Źródła:

https://wypoczynek.mein.gov.pl
https://www.kuratorium.lodz.pl/
https://policja.pl
www.bezpiecznienastoku.pl

Materiały

Ulotka​_GIS​_Patent​_na​_bezpieczne​_ferie
Ulotka​_GIS​_Patent​_na​_bezpieczne​_ferie.pdf 0.32MB
Poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_2023-2024​_–​_zima
Poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_2023-2024​_–​_zima.pdf 5.65MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}