W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

26.04.2021

Europejski_tydzien_szczepien

Europejski Tydzień Szczepień

Region europejski WHO obchodzi 26.04-2.05.2021 Europejski Tydzień Szczepień. Podobnie jak w poprzednich latach, zbiega się on ze Światowym Tygodniem Szczepień, obchodzonym co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Oba wydarzenia mają za zadanie promowanie stosowania szczepionek w celu ochrony ludzi w każdym wieku przed chorobami. Szczepienia powszechnie uznawane za jedną z najbardziej skutecznych interwencji zdrowotnych na świecie, każdego roku ratując życie milionom ludzi. Jednak na świecie jest nadal prawie 20 milionów dzieci, które nie otrzymują niezbędnych szczepień, a wiele z nich nie ma dostępu do nich w okresie dojrzewania, dorosłości i starości.

Pod hasłem „Szczepionki nas zbliżają”, Europejski Tydzień Szczepień 2021 będzie zachęcał do większego zaangażowania się w szczepienia na całym świecie, promocji znaczenia szczepień w zbliżaniu ludzi oraz poprawie zdrowia i samopoczucia wszystkich, w każdym miejscu, przez całe życie.

Podczas gdy świat koncentruje się na nowych szczepionkach o krytycznym znaczeniu dla ochrony przed COVID-19, nadal istnieje potrzeba zapewnienia, aby rutynowe szczepienia nie zostały pominięte. Wiele dzieci nie zostało zaszczepionych podczas globalnej pandemii, co naraża je na poważne choroby, takie jak odra i polio. Szybkie rozpowszechnianie dezinformacji na temat szczepień potęguje to zagrożenie.  

W tym kontekście tegoroczna kampania będzie miała na celu budowanie solidarności i zaufania do szczepień jako dobra publicznego, które ratuje życie i chroni zdrowie.

Oficjalne materiały na temat Europejskiego Tygodnia Szczepień dostępne są na stronie Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia.

Wszelkie informacje na temat Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 znajdują się na stronie www.gov.pl/szczepimysie 

 

Źródła:

https://www.who.int/

https://www.euro.who.int/en/home