W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

22.04.2024

Każdego roku Region Europejski Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzi Europejski Tydzień Szczepień (EIW). To ważna akcja informacyjna, która ma na celu podnoszenie świadomości znaczenia szczepień w zapobieganiu chorobom i w ochronie życia.

EWI24

Tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień zbiega się z 50. rocznicą Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI) - kampania przygotowana przez WHO będzie  podkreślać efekty uzyskane dzięki temu projektowi w ciągu ostatnich 5 dekad w ochronie wielu pokoleń przed poważnymi chorobami. Uwaga zwrócona zostanie również na pilną potrzebę osiągnięcia wysokiego i sprawiedliwego zasięgu szczepień w każdej społeczności, aby zapobiec epidemiom chorób teraz i w przyszłości.

Pomimo niekwestionowanych sukcesów, akceptacja szczepień w wielu krajach Europy, a także w innych częściach świata, spada. Oprócz różnych innych czynników, takich jak dostęp do szczepionek, dezinformacja odgrywa kluczową rolę w zwiększonej niechęci różnych grup do szczepień.

W ciągu ostatnich kilku lat, w czasie pandemii, postęp w zakresie szczepień uległ zahamowaniu. Chociaż w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 miliony dzieci więcej w porównaniu z 2021 r., nadal 20 milionów dzieci nie otrzymało co najmniej jednej szczepionki. Narastające konflikty, pogorszenie koniunktury gospodarczej i wzrost niechęci do szczepień to tylko niektóre z powodów dających takie niepokojące efekty.

Szczepienia ochronne są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony dziecka przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Należ dodatkowo pamiętać, że szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych, a szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Szczepienia jako czynniki przeciwepidemiczne

Regularne stosowanie szczepień ochronnych na masową skalę ogranicza lub uniemożliwia szerzenie się chorób zakaźnych i zakażeń. Dzięki obowiązkowym szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby, takie jak krztusiec czy błonica. Badania nad szczepionkami i wprowadzaniem nowych rodzajów szczepionek, hamują rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Szczepienia mają dwa główne cele:

  • zapewnić maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne,
  • wyeliminować występowanie poszczególnych chorób zakaźnych w społeczeństwie.

W Polsce obowiązuje Program Szczepień Ochronnych popularnie nazywany Kalendarzem Szczepień. Jest opracowywany każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zawiera wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania. W niektórych przypadkach, np. z powodu opóźnienia w realizacji szczepień ze względu na stan zdrowia pacjenta, powrotu dziecka z innego kraju, konieczne jest opracowanie indywidualnego kalendarza szczepień ustalanego przez lekarza dla dziecka.

Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, finansowane z budżetu. Należą do nich szczepienia przeciw: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B), rotawirusom, błonicy, tężcowi i krztuścowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib), odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, ospie wietrznej (w grupach ryzyka). Szczepienia obowiązkowe są realizowane do 19 roku życia oraz u osób dorosłych szczególnie narażonych (np. studentów medycyny).

Do szczepień zalecanych, za które muszą zapłacić rodzice/osoby zainteresowane szczepieniem,  należą szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (wzw A), wzw B (osoby narażone na zakażenie), ospie wietrznej, grypie, pneumokokom (dla urodzonych przed 1 stycznia 2017), meningokokom, ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), kleszczowemu zapaleniu mózgu, cholerze, durowi brzusznemu, wściekliźnie, żółtej gorączce.

Źródła:

https://www.who.int/europe/event/european-immunization-week-2024

https://www.who.int/campaigns/world-immunization-week/2024

https://www.ecdc.europa.eu/en/immunisation-and-vaccines/communication-activities/eiw

https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia

https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-obowiazkowe-i-zalecane

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/na-czym-polega-kalendarz-szczepien/

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}