W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

28.04.2021

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

28 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, ustanowiony w 2003 r. przez Międzynarodową  Organizację  Pracy (MOP), równolegle przez związki zawodowe obchodzony pod nazwą: Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Rokrocznie obchodom, które odbywają się na wielu poziomach: międzynarodowym, krajowym, regionalnym czy lokalnym towarzyszy specjalnie hasło. Ogólnym celem obchodów jest zwiększenie świadomości w zakresie skutecznej ochrony ludzi poprzez rozpoznawanie istniejących i nowych zagrożeń, przeciwdziałanie wypadkom (w szczególności śmiertelnym), chorobom zawodowym, a także ich zadaniem jest upowszechnienie nowych trendów w BHP oraz promocja przestrzegania przepisów na wszystkich poziomach w procesie pracy.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest:

Przewiduj, przygotuj się i reaguj na kryzysy. POSTAW NA BHP.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na niemal każdy aspekt świata pracy. Praca zdalna, forma wykorzystywana podczas pandemii na szeroką skalę, dała pracownikom wiele nowych możliwości, ale także stworzyła potencjalne zagrożenia – w szczególności zagrożenia psychospołeczne. Międzynarodowa Organizacja Pracy zachęca aby z doświadczeń z czasów pandemii wyciągnąć wnioski i wdrożyć działania, które pomogą lepiej zarządzać systemami bezpieczeństwa pracy, pozwolą efektywniej chronić zdrowie pracowników, co w przyszłości pozwoli z pewnym przygotowaniem stawić czoła kryzysom.

 

Źródła:

https://www.ciop.pl/

https://www.ilo.org/global/lang--en/index.htm