W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia „ Zdrowie dla wszystkich”.

sadasd

7 kwietnia 2023 r. Obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę powstania.

W 1948 roku kraje świata połączyły się i założyły WHO, aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym - aby każdy, wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.

Rok 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Jest to również okazja do zmotywowania do działania w celu sprostania wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra.

 

Zdrowie dla wszystkich: ostateczny cel.

Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami swojej misji: przewodziła wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. WHO odgrywa również kluczową rolę w globalnej promocji integracji płci i niepełnosprawności. Dlatego cel, jakim jest osiągnięcie zdrowia dla wszystkich, pozostaje dziś tak samo ważny jak 75 lat temu.

 

Łagodzenie śmiertelnych chorób.

Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa w 1980 r. ospa prawdziwa została wyeliminowana z certyfikatem WHO. Ospa była wysoce zaraźliwą i śmiertelną chorobą, która w samym tylko XX wieku pochłonęła około 300 milionów istnień ludzkich. Na początku lat 20. XXI wieku świat jest bliski wyeliminowania szkodliwej choroby – polio. Globalna Inicjatywa Eliminacji Polio WHO współpracując i wspierając wysiłki,  pomaga osiągnąć 99,9% redukcję rozprzestrzeniania się choroby.

 

Ochrona ludzi przed pandemiami.

WHO każdego dnia wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dotyczących zdrowia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i skutkami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii wszystkich poważnych zagrożeń zdrowotnych: od cholery i eboli po ptasią grypę (H5N1), SARS i pandemię COVID-19. Za każdym razem unikalna rola WHO jako organizatora, wiedza techniczna i partnerstwa są aktywowane, aby szybko i na dużą skalę reagować, przenosząc ludzi, zasoby i dostawy tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Podejmowane są dyskusje i decyzje, często w najtrudniejszych warunkach, w celu udostępniania danych i zasobów oraz poczynienia postępów naukowych, aby świat mógł przezwyciężyć kryzys.

 

Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju.

WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjacjach dotyczących usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od lat 80. WHO realizuje projekty „Zdrowie jako pomost do pokoju” w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, prowadząc interwencje humanitarne w miejscach konfliktów. Personel WHO nadal wykonuje niebezpieczne obowiązki w strefach konfliktów od Iraku po Libię i od Sudanu po Ukrainę. W 2019 roku WHO uruchomiła program Global Health for Peace, aby przyspieszyć promocję opieki zdrowotnej w strefach konfliktów, usuwając podstawowe bariery dla pokoju.

 

Kierowanie polityką i normami dotyczącymi zdrowia.

WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania zasad i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. Każdego dnia eksperci WHO są na wezwanie, aby zebrać najlepsze dostępne dowody naukowe dotyczące problemów zdrowotnych – od anemii po tłuszcze trans, zapalenie wątroby i nadciśnienie. Rygorystycznie oceniają dowody, konsultując się z sieciami ekspertów, decydentami, praktykami i społeczeństwem obywatelskim, aby stworzyć standardy i wytyczne w celu kształtowania lepszych polityk w celu poprawy naszego zdrowia.

 

Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia.

WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła swój Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób jednocześnie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed ponad 20 chorobami zagrażającymi życiu, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.

 

Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem

Zmiana klimatu jest obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość. WHO wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania w celu przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych, budowaniu bardziej odpornych, bez emisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej.

 

{"register":{"columns":[]}}