W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czyste Powietrze Wokół Nas

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”.

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego.

Cel ogólny programu:

Wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacji, kiedy inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Cele szczegółowe programu:

  • zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej,
  • podniesienie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, w których narażone jest na ekspozycję dymu tytoniowego,
  • podjęcie przez rodziców decyzji na temat utrzymywania efektów programu w czasie i po jego realizacji,
  • wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Program składa się z pięciu zajęć, które skoncentrowane są na pobudzeniu oraz stymulacji różnych form aktywności dziecka: zabawy twórczej, tematycznej, grupowej, konstrukcyjnej.

Tytuły zajęć:                 

  1. Wycieczka
  2. Co i dlaczego dymi?
  3. Jak się czuję kiedy dymi papieros?
  4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
  5. Jak unikać dymu papierosowego?

Zajęcia mają charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie. Uwzględniono następujące aspekty pracy warsztatowej:

1. Metody aktywizujące – stanowią zachętę dla dzieci do aktywnego sprawdzenia dostarczonej im wiedzy, także własnych wartości, postaw.

W programie zastosowano następujące metody aktywizujące:

  • Wycieczka,
  • narysuj i napisz – diagnoza wiedzy,
  • „burza mózgów” – dzieci mówią, co dymi, dlaczego dymi,
  • ćwiczenia respiracyjne – oddychanie w różnych zdrowych miejscach,
  • drama – zabawa w kwiatki,
  • piosenka – postać smoka Dinka,
  • zabawa w pociąg – ilustracje do historyjki,
  • znaczki – „NIE PAL PRZY MNIE”.

2. Praca w małych grupach – dzieci współpracują ze sobą, prowadzą dialogi, konfrontują wiedzę. Ta forma pracy jest szansą do zaktywizowania dzieci nieśmiałych oraz treningu asertywności.

3. Wspierająca rola nauczyciela – nauczyciel, który zamierza aktywizować dzieci, powinien mieć świadomość konieczności koncentracji na dziecku, a w związku z tym przyjmuje rolę doradcy, koordynatora, który wspiera dziecko w działaniu.

W ramach programu „Czyste Powietrze Wokół Nas” przygotowano następujące materiały: broszura ze scenariuszem zajęć dla dzieci i rodziców, plakat, kolorowanka.

Koordynator powiatowy programu: Aneta Kryś - PSSE w Wolsztynie

Materiały

Informacja o programie
Informacja​_o​_programie.pdf 0.22MB
Podręcznik
PODRĘCZNIK​_czyste-powietrze-wokol-nas.pdf 14.64MB
Plakat
plakat-dymy-A4.pdf 0.23MB
Kolorowanka
kolorowanka.pdf 1.40MB
Piosenka o Dinku
piosenka-o-Dinku.mp3 1.75MB
Piosenka o Dinku - podkład muzyczny
piosenk-o-Dinku-podklad-muzyczny.mp3 1.74MB
{"register":{"columns":[]}}