W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024 - Błonica

23.04.2024

Błonica to ostra i zakaźna choroba bakteryjna, na którą istnieje skuteczna i bezpieczna szczepionka.

Błonica

Błonica (inaczej dyfteryt, krup lub dławiec), to ostra, ciężka choroba bakteryjna, wywoływana przez maczugowiec błonicy (Corynebacterium diphtheriae), atakujący zwykle błony śluzowe gardła i krtani, rzadziej nosa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem, rzadziej przez kontakt z zakażonymi przedmiotami lub zwierzętami takimi jak koty, psy i konie. Na migdałkach i błonie śluzowej gardła tworzą się silnie przylegające błony martwicze. Razem z powiększającymi się szyjnymi węzłami chłonnymi i obrzękiem szyi mogą prowadzić do zwężenia światła gardła i krtani oraz zgonu w wyniku niewydolności oddechowej lub zatrzymania krążenia. Toksyna błonicza wydzielana przez maczugowca może uszkodzić serce, nerki i układ nerwowy. Nawet leczona może być śmiertelna, zwłaszcza u dzieci. 

Przed wprowadzeniem szczepień w 1954 r. w Polsce notowano 40 000 zachorowań i 3 000 zgonów rocznie. Dzięki powszechnym szczepieniom choroba w Polsce nie występuje. Szczepienia przeprowadzane są szczepionką skojarzoną przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Szczepieniom przeciwko błonicy (szczepionką skojarzoną) poddawane są dzieci w 2, 4 i 6 miesiącu życia, między 16 a 18 miesiącem życia, a następnie w 6 , 14 i 19 roku życia. Szczepienia przeciwko błonicy obowiązują również w przypadku kontaktu z osobą chorą. 

Według badań utrzymywania się ochrony poszczepiennej wykazano, że po roku od zaszczepienia stężenie swoistych przeciwciał p/ toksyny błoniczej utrzymywało się u 98% osób. Po upływie 6 lat od zaszczepienia odsetek ten zmniejszył się do 74%. Osoby dorosłe, zwłaszcza osoby często podróżujące, powinny rozważyć uzupełnienie szczepień.

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października w sprawie Programu szczepień ochronnych na rok 2024 zawiera zalecenie przeprowadzania szczepień przypominających co 10 lat szczepionkę Tdap (błoniczo-tężcowo-krztuśową) lub Td (błoniczo-tężcową).
 

Źródła:

  1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/blonica/
  2. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/12/2.-Kalendarz-szczepien-2024-HPV-PZH_b.pdf
  3. Gao H. i wsp., Waning immunity after receipt of pertussis, diphtheria, tetanus, and polio-related vaccines: a systematic review and meta-analysis, J. Infect. Dis., 2022; 225 (4): 557–566
  4. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2024
{"register":{"columns":[]}}