W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krztusiec – ostra choroba zakaźna układu oddechowego o charakterze nawracającym

29.03.2024

bakterie pod mikroskopem i po środku napis - krzusiec

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zduńskiej Woli, w związku z wzrostem zachorowań na krztusiec w niektórych krajach europejskich, w tym aktualnie obserwowanym wzrostem zakażeń Bordetella pertussis w kraju sąsiadującym z Polską czyli w Czechach, oraz spadkiem poziomu zaszczepienia dzieci i młodzieży przeciwko krztuścowi oraz innym chorobom zakaźnym, zachęca do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi tej choroby.

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym, która łatwo szerzy się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową poprzez kropelki wytwarzane podczas kaszlu, kichania, mówienia itp. Objawy pojawiają się ok. 7-10 dni po zakażeniu i są to - gorączka, katar i łagodny kaszel stopniowo przekształcający się w kaszel napadowy, który utrzymuje się nawet do 2-4 tygodni, a określony został jako typowy objaw tej choroby. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami, złamaniami żeber, dlatego krztusiec opisywany jest jako najbardziej niebezpieczna choroba dla tej grupy wiekowej. U młodzieży i osób dorosłych przebieg zachorowania jest zwykle łagodniejszy, co powoduje, że postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione. Rozpoznanie krztuśca jako przyczyny długotrwałego, napadowego kaszlu jest możliwew drodze badań serologicznych po uprzednim wykluczeniu innych przyczyn napadowego kaszlu (np. gruźlica, astma). Przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki w kierunku krztuśca,w oparciu o aktualną definicję przypadku, jest bardzo istotne.

Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi są szczepienia. Szczepionka przeciwko krztuścowi podawana jest w większości krajów w połączeniu z antygenami błoniczym i tężcowym. W Polsce szczegółowe wskazania dotyczące stosowania poszczególnych szczepionek, w tym przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, określane są corocznie w Programie Szczepień Ochronnych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zduńskiej Woli przypomina również świadczeniodawcom (poradniom, szpitalom, lekarzom, laboratoriom) o konieczności zgłaszania zakażeń lub podejrzeń zakażeń,  wywoływanych przez Bordetella pertussis do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, co jest niezbędne do skutecznej realizacji nadzoru nad występowaniem chorób zakaźnych w Polsce.

Linki do szczegółowych opracowań na temat krztuśca:

https://epibaza.pzh.gov.pl/story/krztusiec-informacje-og%C3%B3lne

https://www.gov.pl/web/gis/krztusiec

https://vaccination-info.europa.eu/pl/informacje-o-chorobach/krztusiec

{"register":{"columns":[]}}