W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łódzkie w liczbach

Województwo łódzkie zlokalizowane jest w centralnej części kraju. Geometryczny środek  Polski znajduje się w miejscowości Piątek. Powierzchnia województwa wynosi 18 218,95 km².

Pod względem fizjograficznym województwo łódzkie położone jest na pograniczu dwóch jednostek: Niżu Środkowoeuropejskiego (północna równinna część województwa) i Wyżyn Polskich (południowa część o bardziej urozmaiconej rzeźbie terenu). Jednocześnie przecina je południkowo Wysoczyzna Łódzka, którą przebiega dział wodny I rzędu między dorzeczami Wisły i Odry.

Zróżnicowanie geomorfologiczne i powstałe warunki środowiska, odzwierciedlone są poprzez różnorodność siedlisk przyrodniczych, które wykształciły się w granicach województwa łódzkiego. Potencjał przyrodniczy regionu został stłumiony przez wieloletnią działalność człowieka (melioracyjną, przemysłową, rolniczą, górniczą oraz urbanizację), która znacznie ograniczyła zasięg naturalnych ekosystemów.

Tereny leśne zajmują obecnie zaledwie około 21 % powierzchni województwa łódzkiego, co plasuje je na ostatnim miejscu w skali kraju. Tereny bogatych florystycznie i faunistycznie siedlisk nieleśnych koncentrują się głównie w dolinach rzecznych. Zasługujące na szczególną ochronę ekosystemy, siedliska przyrodnicze, okazy gatunków i ich siedliska, twory przyrody oraz krajobraz, zostały objęte formami ochrony przyrody.

 

{"register":{"columns":[]}}