W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Łodzi

28.03.2024

28 marca br. odbyło się posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Łodzi działającej przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Łodzi.

Sala, dwa długie stoły przy których siedzą ludzie. Na stołach mikrofony. W oddali na ekranie widoczna prezentacja, dwie osoby siedzą tyłem do ekranu, przodem do ludzi na sali.

Na posiedzeniu zostały przedstawione programy ochrony czynnej ex situ gatunków chronionych:

  •   „Regionalny program ochrony żółwia błotnego Emys orbicularis w województwie łódzkim” zaprezentowany przez dr Magdalenę Janiszewską, Kierownika Działu Edukacji Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi;
  •  „Regionalny program ochrony pluskwicy europejskiej Actaea europea w województwie łódzkim” przedstawiony przez dr. hab. Marcina Kiedrzyńskiego, kierownika Katedry Biogeografii, Paleoekologii i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

W trakcie prelekcji omówiono biologię i występowanie oraz rozmieszczenie przedmiotowych gatunków w skali regionu i kraju.  Przedstawiono metody, zabiegi i działania ochronne w celu ochrony oraz zwiększenia populacji tych gatunków.

Regionalna Rada Ochrony Przyrody w Łodzi jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przedmiotowe programy.

Ważnym punktem obrad była prezentacja dotycząca perspektyw tworzenia nowych rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 w województwie łódzkim przygotowana przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Przedstawiono propozycję powiększenia istniejących rezerwatów przyrody, a także utworzenia nowych w miejscach cennych przyrodniczo, gdzie funkcjonuje już ochrona prawna w postaci obszarów Natura 2000. Ponadto przedstawiona została koncepcja powiększenia istniejących obszarów Natura 2000 z uwagi na występowanie siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków będących przedmiotami ochrony, poza ich aktualnymi granicami.  

Na spotkaniu zawarte zostało porozumienie pomiędzy Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Łodzi a Regionalnym Dyrektorem Lasów Państwowych w Łodzi powołujące Zespół roboczy ds. wyznaczania rezerwatów przyrody w województwie łódzkim.

Dzięki uprzejmości pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego spotkanie odbyło się w Sali Rady Wydziału.

 

{"register":{"columns":[]}}