W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalna Komisja do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Ustawa określa zadania i zasady funkcjonowania Regionalnej Komisji oraz regionalnych komisji ds. ocen oddziaływania na środowisko (RKOOŚ w Łodzi).

Do zadań Regionalnej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko w Łodzi należy:

  • wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w związku z jego uprawnieniami wynikającymi z ustawy,
  • przedstawianie opinii i wniosków dotyczących rozwoju programów szkoleniowych w zakresie ocen oddziaływania na środowisko,
  • współpraca z Krajową Komisją i innymi regionalnymi komisjami.

Szczegółowy sposób funkcjonowania Krajowej Komisji oraz regionalnych komisji, a także organizację i tryb działania komisji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie funkcjonowania Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko oraz regionalnych komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko.

Skład Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Posiedzenia Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na środowisko w Łodzi:

Posiedzenia w roku 2009:

  1. Ocena oddziaływania budowy trasy „Górna” na odcinku od rejonu skrzyżowania Al. Jana Pawła II – ul. Pabianicka do ul. Rzgowskiej w Łodzi – posiedzenie 29 kwietnia 2009 r.
  2. Ocena oddziaływania budowy trasy „Górna” na odcinku od rejonu skrzyżowania Al. Jana Pawła II – ul. Pabianicka do ul. Rzgowskiej w Łodzi – posiedzenie 29 kwietnia 2009 r.
  3. Ocena oddziaływania budowy stacji bazowej telefonii cyfrowej sieci Era nr 28152 przewidzianej do zlokalizowania na nieczynnej wieży ciśnień w Radomsku – posiedzenie 12 października 2009 r.
  4. Ocena oddziaływania budowy budynku inwentarskiego dla hodowli trzody chlewnej o obsadzie 209,43 DJP (razem z prowadzoną hodowlą: 389,43 DJP) m. Żarnowica, gm. Wolbórz - posiedzenie 12 października 2009 r.
  5. Ocena oddziaływania modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszów Mazowiecki - posiedzenie 12 października 2009 r.
  6. Ocena oddziaływania budowy wytwórni oleju rzepakowego i składników paszowych wraz z niezbędną infrastrukturą w m. Gorczyn gm. Łask – posiedzenie odbyło się 9 grudnia 2009 r. / z wniosku Starosty Łaskiego

Posiedzenia w roku 2010:

  1. Ocena oddziaływania budowy Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Piaskach Bankowych bm. Bielawy – posiedzenie 15 kwietnia 2010 r.
  2. Ocena oddziaływania budowy budynku inwentarskiego dla hodowli trzody chlewnej o obsadzie 209,43 DJP (razem z prowadzoną hodowlą: 389,43 DJP) m. Żarnowica, gm. Wolbórz – posiedzenie 9 czerwca 2010 r.
  3. Ocena oddziaływania produkcji biokomponentów - estrów tłuszczowych w m. Podkońska Wola gm. Czerniewice – posiedzenie 20 października 2010 r.

Posiedzenia w roku 2011:

  1. Ocena oddziaływania budowy budynku inwentarskiego z wewnętrznymi zbiornikami na gnojowicę wraz wykonaniem towarzyszących budowli i urządzeń budowlanych (rozbudowa obiektu trzody chlewnej do 200 DJP w Lutosławicach Rządowych, gm. Grabica – posiedzenie z 15 marca 2011 r.
  2. Ocena oddziaływania budowy dwóch budynków inwentarskich z wewnętrznymi zbiornikami na gnojowicę (chlewnia z obsadą 151 DJP), budynku gospodarczego wraz z wykonaniem towarzyszących budowli i urządzeń budowlanych (rozbudowa obiektu chowu trzody chlewnej do obsady 177 DJP) w m. Sierosław, gm. Moszczenica - posiedzenie z 15 marca 2011 r.
  3. Ocena oddziaływania budowy budynku inwentarskiego przeznaczonego do chowu brojlerów kurzych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w m. Wypychów, gm. Zgierz - posiedzenie z 15 marca 2011 r.
  4. Ocena oddziaływania budowy trzech wolnostojących elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w rejonie miejscowości Struga i Wierzchlas, gm. Wierzchlas – posiedzenie 28 czerwca 2011 r.
  5. Ocena oddziaływania budowy 24 elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w rejonie miejscowości Grębień, Popowice, Dzietrzniki i Kamionka, gmina Pątnów -posiedzenie 28 czerwca 2011 r.
  6. Ocena oddziaływania budowy 17 elektrowni wiatrowych o mocy 3 MW każda gmina Wieluń - posiedzenie 28 czerwca 2011 r.
  7. Ocena oddziaływania budowy Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Piaskach Bankowych bm. Bielawy – posiedzenie 6 września 2011 r.

Posiedzenia w roku 2012:

  1. Ocena oddziaływania budowy Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów w Bogumiłowie, EKO-REGION Kleszczów Sp. z o.o. w strefie przemysłowej Bogumiłów w ramach tzw. ponownej (uzupełniającej) – posiedzenie 4 grudnia 2012 r.
  2. Ocena oddziaływania budowy składowiska odpadów zawierających azbest w m. Młyńsko Wieś gm. Biała – posiedzenie 4 grudnia 2012 r.

Posiedzenia w roku 2014:

  1. Ocena możliwości uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia pn. „Pole Szczerców. Uszczelnienie koryta rzeki Nieciecz”, zwłaszcza zweryfikowania prawidłowości przeprowadzenia analizy wariantowej,
  2. Konsultacja w przedmiocie skumulowanego oddziaływania od budynków inwentarskich w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza (w szczególności amoniaku), zapotrzebowania na wodę i zagospodarowania nawozów naturalnych (gnojowicy) na przykładzie przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania części budynku garażowego na budynek inwentarskich (chlewnię) o obsadzie 21 DJP i budowie budynku inwentarskiego (chlewni) o obsadzie 117,6 DJP wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na dz. nr ew. 9, obręb Lutosławice Rządowe, gm. Grabica w kontekście innych przedsięwzięć inwentarskich na terenie gminy Grabica,
  3. Konsultacja w przedmiocie oceny kwalifikacji zgłoszenia naruszenia elementów środowiska na rzece Grabi wskutek wykonanych robót ziemnych poprzez zasypanie odpadami  i zmniejszenie istniejącego przekroju poprzecznego rzeki oraz wybudowaniu sztucznego przepustu w kontekście wystąpienia szkody na gruncie ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2014 r., poz. 210) w sprawach opatrzonych znakami: WSI.510.8.2014.DJ i WSI.510.9.2014.DJ.

Posiedzenia w roku 2015:

  1. Ocena możliwości uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia pn.„Budowa instalacji do przetwarzania frakcji energetycznej odpadów komunalnych (pre-RDF) i RDF na energię elektryczną (1MW) i cieplną (9MW)” na działkach o numerach ewidencyjnych 212/1, 213/1 i 214/1 w miejscowości Piaski Bankowe, gmina Bielawy, powiat łowicki, woj. łódzkie, w tym zweryfikowanie prawidłowości przeprowadzenia analizy wariantowej (czy przedstawiony wariant alternatywny jest zgodny z prawem i nie powoduje znacząco negatywnego oddziaływania na środowisko).
  2. Konsultacja w przedmiocie oceny możliwości uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do wytwarzania energii elektrycznej na działce 2/11 obręb geodezyjny Inczew, gmina Wróblew.

Posiedzenia w roku 2017:

  1. Możliwości wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „wydobyciu węgla ze złoża Złoczew” i oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. 
  2. Możliwości uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na „budowie instalacji do termolizy odpadów na działkach o numerach ewid. 490 oraz 491 w miejscowości Dmenin, gmina Kodrąb, powiat radomszczański” i oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.

Posiedzenia w roku 2019:

  1. Możliwości uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Budowie instalacji do przetwarzania odpadów gumowych metodą termicznej degradacji”, w miejscowości Sławno na działkach nr ewid. 908, 257/1, 256, 255/3, 255/1, 254/3, 254/1, 253/4, 253/3, 252/4, 252/3, 251/12, 251/15 obręb 0025 Sławno, i oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko;
  2. Możliwości uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Adaptacji budynku dla potrzeb uruchomienie instalacji do termolizy odpadów, położonego na nieruchomości obejmującej działki oznaczone w ewidencji gruntów nr 30 i 115 obręb 4, położonych przy ul. Sieradzkiej w Wieluniu” i oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko;
  3. Możliwości uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Budowie budynku dla potrzeb uruchomienia instalacji do termolizy odpadów w miejscowości Kraszkowice na dz. o nr ewid. 593/3 gm. Wierzchlas” i oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko;
  4. Możliwości przetwarzania odpadów na oczyszczalniach ścieków komunalnych i przetwarzania ustabilizowanych osadów ściekowych na środki poprawiające właściwości gleby.

Informacje na temat Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Zakres działania Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko jako organu opiniodawczo-doradczego Ministra Środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko został początkowo określony w ustawie Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. Na mocy niniejszej ustawy zostały powołane również wojewódzkie komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko, pełniące funkcje organów opiniodawczo-doradczych wojewodów. Dokładny opis sposobu działania Krajowej Komisji oraz wojewódzkich komisji został ustalony rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2002 r.

Krajową Komisję do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko tworzą przedstawiciele środowisk akademickich, instytutów badawczych związanych z ochroną środowiska, a także eksperci z urzędów państwowych oraz organizacji ekologicznych. Poszczególne zadania są wykonywane na posiedzeniach plenarnych lub na posiedzeniach zespołów roboczych. Do dokumentacji dotyczących rozpatrywanych spraw dla potrzeb Krajowej Komisji sporządzane są dodatkowe, niezależne opracowania. Do zadań Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko należy prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko. Zadania przypisane ustawowo Komisji, służą m.in. podniesieniu jakości przeprowadzanych procedur oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności przedsięwzięć infrastrukturalnych planowanych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

{"register":{"columns":[]}}