W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprzątanie Jeziorska

16.11.2021

9 listopada 2021 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi zorganizowali akcję sprzątania rezerwatu przyrody Jeziorsko. Do działań RDOŚ w Łodzi  włączyło się także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, którego pracownicy zadbali o odbiór oraz odpowiednie zagospodarowanie zebranych odpadów.

Dwie młode kobiety w kurtkach idą i niosą worki z odpadami. Uśmiechają się. Idą polną drogą. Po prawej stronie widoczny niewielki ciek wodny. Na niebie szare chmury.

Akcję sprzątania przeprowadzono przy okazji wykonanych w rezerwacie przyrody prac pn. „Działania ochronne w obszarze Natura 2000 Zbiornik Jeziorsko PLB100002”. Zostały one  dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach zadania „Czynna ochrona w rezerwatach przyrody i obszarach Natura 2000 w województwie łódzkim”.

Akcja obejmowała południową część rezerwatu przyrody Jeziorsko tj. grunty znajdujące się na terenie gminy Warta, (pomiędzy drogą wojewódzką nr 710, rzeką Wartą i prawym wałem przeciwpowodziowym), a także zachodni brzeg zbiornika między miejscowościami Proboszczewice i Mikołajewice. Podczas kilkugodzinnego sprzątania pracownicy Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000  zebrali kilkanaście worków odpadów.

Jeziorsko to jedyny faunistyczny, a zarazem największy rezerwat przyrody w województwie łódzkim. Został ustanowiony rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 23 grudnia 1998 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Rezerwat obejmuje część zbiornika zaporowego utworzonego na rzece Warcie i położony jest na terenie obszaru Natura 2000 Zbiornik Jeziorsko PLB100002.

Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych ostoi ptaków wodno–błotnych, w tym licznie występujących ptaków rzadkich i zagrożonych. Na śródlądziu Polski, w okresie migracji, jest to miejsce o wyjątkowym znaczeniu dla przelotnych ptaków blaszkodziobych i siewkowych.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}