W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólny patrol terenu rezerwatu przyrody „Stawy Milickie”

W sobotę 14 sierpnia 2021 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, Państwowej Straży Rybackiej w Miliczu, Straży Leśnej Nadleśnictw Milicz i Żmigród, Straży Parków Krajobrazowych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i Stacji Ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przeprowadzili wspólny patrol mający na celu ograniczenie nielegalnej penetracji terenu rezerwatu przyrody „Stawy Milickie”.

Wspólny patrol terenu rezerwatu przyrody „Stawy Milickie”

Wspólnie patrolowany teren objął dwa kompleksy rezerwatu przyrody „Stawy Milickie”, tj. Stawno i Potasznię. Kontrolowane były miejsca wokół stawów, w obrębie których – pomimo tego, iż nie są to strefy udostępnione do ruchu turystycznego (tj. nie można poruszać się w ich obrębie pieszo, rowerem, samochodem lub innym pojazdem, jak również pływać kajakami po stawach) – obserwowana jest obecność ludzi, o czym świadczą m.in. ślady po ogniskach, biwakach i pozostawione śmieci.

Sobotni patrol potwierdził, że chociaż wielu turystów porusza się w granicach rezerwatu przyrody „Stawy Milickie” wyznaczonymi do tego celu szlakami turystycznymi, zdarzają się również przypadki łamania zakazów obowiązujących na jego terenie, wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021 poz. 1098). Stwierdzono m.in. ruch pieszy i rowerowy w strefach niedozwolonych, rozpalanie ognisk, wjazd do rezerwatu pojazdem, parkowanie na terenie rezerwatu i biwakowanie z zamiarem zwodowania kajaka na pobliskim stawie.

Opisane powyżej sytuacje są zabronione i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla flory i fauny rezerwatu przyrody „Stawy Milickie”.

Z uwagi na fakt, iż sobotnia akcja miała charakter prewencyjny, w stosunku do osób przyłapanych na popełnieniu wykroczenia funkcjonariusze służb mundurowych biorący w niej udział zastosowali pouczenia. Osobom tym wskazano, iż zaistniałe sytuacje były niegodne z prawem i ostrzeżono, że ponowne zachowanie się we wskazany sposób będzie karane mandatem.

Nieodpowiedzialnych turystów poinformowano również o tym, jakie negatywne konsekwencje powodują dla przyrody rezerwatu – głównie zwracano uwagę na skutki płoszenia ptaków, takie jak: brak sukcesu rozrodczego (utrata lęgów, pozostawianie piskląt bez opieki i ich podatność na ataki drapieżników), powodowanie deficytów energetycznych (zwłaszcza w okresach, kiedy ptaki przygotowują się do migracji lub w czasie niedostatku pożywienia).

Przypominamy, że rezerwat przyrody „Stawy Milickie” to obszar o bardzo wysokim statusie ochrony, nie jest to taki sam teren jak np. park miejski, gdzie można biwakować na murawie, czy poruszać się w każdym miejscu. Absolutnie nie można również kąpać się w stawach i pływać po nich kajakami, stanowią one bowiem miejsca koncentracji ptaków i innych zwierząt, dla których ochrony utworzono rezerwat.

Jeżeli nie nauczymy się uprawiać turystyki w sposób odpowiedzialny, różnorodność biologiczna rezerwatu przyrody „Stawy Milickie” może zacząć spadać. Inne nielegalne działania mogą także dramatyczne wpływać na rezerwat, np. rozpalanie ognisk w lesie lub w sąsiedztwie suchych trzcinowisk może doprowadzić do powstania pożaru, który dla tego obszaru stanowiłby katastrofę ekologiczną.

Pamiętajmy zatem, że nasza obecność w rezerwacie ma wpływ na przyrodę. Bo przecież chcielibyśmy zachować ten cenny teren dla przyszłych pokoleń, prawda?

Z uwagi na zwiększoną potrzebę ochrony terenu rezerwatu przyrody „Stawy Milickie” przed nielegalnymi działaniami ustalono, iż wspólne patrole z Policją i innymi służbami mundurowymi będą kontynuowane.

 

Poniżej odsyłam do zapoznania się z komunikatem na temat tego, jakie zasady obowiązują na terenie rezerwaty przyrody „Stawy Milickie”.

Materiały

Link do ostatniego artykułu na naszej stronie

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}