W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapewnienie właściwego stanu ochrony obszarów cennych przyrodniczo

Logo WFOŚ

Strona internetowa WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ WE WROCŁAWIU

Nazwa zadania: Zapewnienie właściwego stanu ochrony obszarów cennych przyrodniczo

Całkowity koszt zadania wynosi 153 287,00 zł.

Dofinansowanie WFOŚIGW we Wrocławiu, w formie dotacji wynosi 74 772,00 zł.

Termin realizacji zadania: 01.04.2015 – 30.11.2017r.

                                                       

W ramach zadania realizowane są trzy podzadania:

1) „Wyznaczenie miejsc wysokiego ryzyka kolizji wydry Lutra lutra z pojazdami w PLH020037 Góry i Pogórze Kaczawskie”.

W ramach realizowanego podzadania sporządzone zostanie opracowanie wskazujące miejsca wysokiego ryzyka kolizji wydry Lutra lutra z pojazdami w obszarze Natura 2000 Góry i Pogórze Kaczawskie, a także na temat występowania gatunku w obszarze Natura 2000.

Wykonana analiza pozwoli na realizację zapisów planu zadań ochronnych obszaru Natura 2000 Góry i Pogórze Kaczawskie PLH020037. Dzięki wykonanej analizie możliwe będzie zidentyfikowanie konfliktowych punktów szlaków migracji wydra Lutra lutra  z ciągami komunikacyjnymi (drogowymi i kolejowymi) oraz zaplanowanie działań mających na celu minimalizację lub kompensację wpływu ciągów komunikacyjnych na ten gatunek.

W wyniku  przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) w dniu 4 maja 2016 r. zawarta została umowa z wykonawcą na wykonanie wyżej wymienionego podzadania.

Datę zakończenia podzadania ustalono na 20.10.2017 r.

 

2) „Ocena liczebności i rozmieszczenia ślimaka winniczka Helix pomatia na terenie województwa dolnośląskiego”.

 W ramach realizowanego podzadania sporządzona została ekspertyza Ocena liczebności i rozmieszczenia populacji ślimaka winniczka (Helix pomati.) na terenie województwa dolnośląskiego.

 Jak wynika z przedmiotowej ekspertyzy populacja ślimaka winniczka na terenie województwa dolnośląskiego nie jest zagrożona mimo intensywnej eksploatacji komercyjnej. Jednakże z uzyskanych danych wynika, że blisko 41% populacji ślimaka  winniczka na terenie województwa dolnośląskiego osiąga wymaganą do odłowów komercyjnych średnicę muszli (>30 mm), co oznacza, że mimo wszystko istnieje groźba nadmiernego wyeksploatowania zasobów tego ślimaka.

Z tego też względu w celu ochrony i racjonalnego korzystania z tego zasobu środowiska w latach 2017-2021 eksperci ustalili limit pozyskania tego gatunku w województwie dolnośląskim na poziomie 500 ton rocznie.

Przedmiotem zamówienia było przeprowadzenie, w okresie wiosenno-letnim 2016 roku, na terenie województwa dolnośląskiego, inwentaryzacji przyrodniczej ślimaka winniczka Helix pomatia, zgodnie z metodyką Państwowego Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Przedmiot zamówienia obejmował wykonanie oraz przedłożenie w siedzibie Zamawiającego:

  • pisemnej dokumentacji z wykonanej inwentaryzacji - na podstawie badań terenowych oraz wiedzy eksperckiej,
  • bazy danych GIS rozmieszczenia gatunku oraz jego siedlisk,
  • wydruków map dla każdego powiatu województwa dolnośląskiego.

W oparciu o wynik przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) w dniu 20 kwietnia 2016 r. zawarta została umowa z wykonawcą na wykonanie wyżej wymienionego podzadania.

Datę zakończenia podzadania ustalono na 05.10.2016 r.

Zadanie wykonane zostało w terminie zgodnie z umową.      

 

 3) „Monitoring liczebności bobra europejskiego Castor fiber i wydry Lutra lutra w Dolinie Baryczy”,

W ramach realizowanego podzadania sporządzona zostanie  inwentaryzacja przyrodnicza bobra europejskiego Castor fiber oraz wydry Lutra lutra, na terenie  gmin: Milicz, Żmigród, Wąsosz, Góra, Niechlów - zgodnie z metodyką opisaną w opracowaniu Makomaska-Juchiewicz, M. Bonk M. (red.) 2015.

Przeprowadzony monitoring pozwoli na wypełnienie przez Regionalną Dyrekcję ustawowych obowiązków wynikających z art. 56 pkt 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody, w myśl którego organy ochrony przyrody, w tym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu, są obowiązane do inicjowania i wspierania badań naukowych w zakresie m.in. ustalania liczebności populacji gatunków roślin i zwierząt.

Bóbr i wydra to gatunki konfliktowe (powodujące znaczne szkody w gospodarstwach rybnych – nory wykopywane przez bobry w groblach, szkody w rybostanie spowodowane żerowaniem wydr). Dzięki wykonaniu monitoringu ich populacji możliwa będzie skuteczna ochrona i racjonalne zarządzenie populacjami,  co obecnie nie jest w pełni możliwe ze względu na nieaktualne lub zbyt mało dokładne dane. Uzyskane w ramach monitoringu dane dotyczące liczebności i rozmieszczenia populacji ww. gatunków ssaków w Dolinie Baryczy będą przydatne w realizacji postępowań administracyjnych prowadzonych przez tut. Dyrekcję (wydawanie zezwoleń na odstępstwa od zakazów w stosunku do bobra i wydry).

Ponadto zebrana wiedza zostanie wykorzystana do opracowania planów zadań ochronnych i planów ochrony dla obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty Ostoja nad Baryczą PLH020041, oraz Dolina Dolnej Baryczy PLH020084, w których jednymi z przedmiotów ochrony jest bóbr europejski i wydra.

W wyniku  przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) w dniu 9 września 2016 r. zawarta została umowa z wykonawcą na wykonanie wyżej wymienionego podzadania.

Datę zakończenia podzadania ustalono na 31.08.2017 r.

 

{"register":{"columns":[]}}