W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30. rocznica przystąpienia Polski do Rady Europy

26.11.2021

Przystąpienie Polski do Rady Europy.

26 listopada 2021 r. minęła 30. rocznica przystąpienia Polski do Rady Europy. W uroczystości podpisania Statutu Rady Europy i Europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności Polskę reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Skubiszewski, na zdjęciu wraz z Sekretarz Generalną Rady Europy Catherine Lalumière.

Ówczesny szef polskiej dyplomacji powiedział „Rada Europy jest mostem przez który Polska powróciła do współpracy europejskiej” - 16.11.1989 r. - podpisanie Europejskiej Konwencji Kulturalnej. Rada Europy uosabia tożsamość współczesnej Europy, zawierającej się w syntezie trzech wielkich czynników współtworzących cywilizację europejską: jej korzenie chrześcijańskie, poczucie piękna wywodzące się ze Starożytnej Grecji oraz ukształtowana w Rzymie koncepcja prawa i jego rola w życiu jednostki oraz społeczeństwa – wszystko to odnajdujemy w działalności Rady Europy, wspólnych wartościach, a zwłaszcza godności i prawach człowieka, praworządności i demokracji, kulturze i sztuce określających duchowość i umysłowość jednostki” - mówił 26.11.1991 r. polski minister. Miesiąc po przeprowadzeniu pierwszych całkowicie wolnych wyborów parlamentarnych po II wojnie światowej, minister Krzysztof Skubiszewski przypomniał, że Polska wiele uczyniła w poprzednich latach aby wartości RE mogły być obecne w naszej części Europy.  Podkreślił także, że mimo iż Polska nie była obecna faktycznie i prawnie w 1949 wśród założycieli RE, to była obecna duchowo.

Tak jak 30 lat temu, tak i dziś, aktywne członkostwo w Radzie Europy wpisuje się w polską rację stanu.

Rada Europy jest najstarszą europejską organizacją regionalną. Znacząco wsparła proces demokratyzacji i rozwój standardów  praw człowieka i praworządności w Polsce po przemianach ustrojowych 1989 roku. Podobnie jak miliony Europejczyków, Polacy doceniają znaczenie Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz kluczową rolę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rada Europy wnosi cenny wkład w rozwój dialogu paneuropejskiego i wzmacnia kulturę prawną naszego kontynentu.   

Z okazji 30-lecia Polski w Radzie Europy Poczta Polska wydała specjalne kartki okolicznościowe.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}