W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Stały Przedstawiciel

Jerzy Baurski

Remise de lettre de créance par l'Ambassadeur Jerzy Baurski, nouveau Représentant Permanent de la Pologne à Gabriella Battaini-Dragoni, Secrétaire Générale Adjointe du Conseil de l'Europe Presentation of credentials by Ambassador Jerzy Baurski, new Permanent Representative of Poland to Gabriella Battaini-Dragoni, Deputy Secretary General of the Council of Europe

Ambasador, Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy

Ambasador Jerzy Baurski jest zawodowym dyplomatą, egzamin wstępny do służby zagranicznej zdał w 1999 roku.

Ukończył studia magisterskie w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Latynoamerykańskie Studia Specjalizacyjne (UW) oraz studia podyplomowe z zakresu europeistyki (UW). Był również stypendystą Uniwersytetu Katolickiego w Louvain w Belgii w Instytucie Studiów Europejskich.

W 2003 roku uzyskał mianowanie na urzędnika służby cywilnej. W trakcie 20-letniej kariery zawodowej przeszedł wszystkie szczeble w służbie zagranicznej, w latach 2003-2007 pełnił funkcję III, a następnie II sekretarza w Ambasadzie RP w Hadze. Po powrocie do Centrali pracował w Departamencie Unii Europejskiej. Następnie, jako naczelnik wydziału i wicedyrektor w Departamencie Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka wszedł w skład korpusu Prezydencji RP w UE w 2011 roku i reprezentował Polskę w Grupie Roboczej UE do spraw Praw Człowieka.

W latach 2012-2017 pełnił funkcję Zastępcy Stałego Przedstawiciela RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, kierując referatem do spraw humanitarnych, rozwojowych i praw człowieka. W XII 2017 r. objął funkcję Dyrektora Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ. Stał na czele zespołu MSZ do spraw obsługi członkostwa RP w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (2018-2019).

W 2019 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.