W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie UE z okazji Dnia Solidarności z Białorusią

10.02.2021

#DSZB

Z inicjatywy Stałego Przedstawiciela RP, Ambasadora Jerzego Baurskiego, podczas posiedzenia Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy w dn. 10 lutego, wygłoszone zostało oficjalne oświadczenie UE z okazji Dnia Solidarności z Białorusią, obchodzonego 7 lutego.

W oświadczeniu wyrażono przekonanie, iż Rada Europy powinna odgrywać istotną rolę we wsparciu Białorusi w transformacji w kierunku demokracji, ochrony praw człowieka oraz rządów prawa.

Wobec licznych, poważnych naruszeń praw człowieka, po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r., państwa unijne wezwały władze Białorusi do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców, uwolnienia zatrzymanych osób oraz podjęcia  demokratycznego i otwartego dialogu ze społeczeństwem. Podkreślono jednocześnie możliwość wykorzystania forum organizacji międzynarodowych, takich jak OBWE, dla ułatwienia dialogu między reżimem w Mińsku, a społeczeństwem obywatelskim. UE przywołała znaczenie perspektywy wielu państw Europy środkowo-wschodniej, obecnie członków UE,  gdzie idea solidarności z represjonowanym społeczeństwem jest nadal żywa. W tym kontekście, UE zadeklarowała gotowość kontynuacji wsparcia demokratycznej Białorusi, w sposób trwały, w tym z użyciem mechanizmów gospodarczych i finansowych, po wprowadzeniu przemian demokratycznych.

Białoruś nie jest państwem członkowskim Rady Europy, niemniej jest stroną niektórych Konwencji i porozumień częściowych Rady Europy. Polska pełni rolę unijnego chef de file ds. Białorusi w Strasburgu.