W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Stałego Przedstawiciela RP w uroczystości rocznicowej w obozie koncentracyjnym Natzweiler-Struthof

21.05.2021

KL-Natzweiler

W dniu 21 maja 2021 r. Ambasador Jerzy Baurski, Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy, wziął udział w uroczystości rocznicowej w obozie koncentracyjnym Natzweiler-Struthof. Obchody miały na celu upamiętnienie 80-tej rocznicy przybycia na stację kolejową w miejscowości Rothau pierwszych konwojów deportowanych do obozu koncentracyjnego, utworzonego we wcielonej do III Rzeszy Alzacji, w miejscu zwanym Struthof (koło wioski Natzwiller). W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, Europejskiego centrum deportowanych członków ruchu oporu (CERD) oraz młodzież szkolna.

Stały Przedstawiciel RP wraz z konsulami Austrii i Niemiec, złożyli wieniec przy tablicy upamiętniającej więźniów na dworcu kolejowym w Rothau. Następnie amb. J. Baurski wraz z dyrektorem Europejskiego centrum deportowanych członków ruchu oporu, Guillaume d’Andlau, zwiedził muzeum obozowe.

W latach 1941–1944 do obozu KL-Natzweiler oraz jego przybudówek deportowano ok. 52 tys. osób, ponad trzydziestu narodowości. Wśród więźniów najwięcej było Polaków (w tym Żydów), Rosjan, Francuzów (1/4 pochodziła z rejonu Alzacji i Mozeli) i Niemców. W obozie śmiertelność więźniów wynosiła blisko 40%, zginęło ponad 20 tys. osób.

 

Strona internetowa miejsca pamięci: http://www.struthof.fr/en/home/

https://www.visit.alsace/en/269000110-former-concentration-camp-natzweiler-struthof/

Zdjęcia (5)