W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasada RP w Moskwie uczciła Święto Wojska Polskiego i 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej

16.08.2020

100 rocznica Bitwy Warszawskiej

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.  Attaché Obrony RP w Moskwie płk Arkadiusz Kobielak wraz z żołnierzami ataszatu obrony, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, złożył wieniec i zapal znicze przed symbolicznym grobem gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, uczestnika bitwy polsko-bolszewickiej 1919-1921, na cmentarzu Dońskim w Moskwie. Gen. bryg. Leopold Okulicki od maja 1919 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej m.in. w rejonie Wołkowyska, pod Lidą i Mołodecznem oraz w bitwie nad rzeką Berezyną. Był kilkakrotnie ranny. Za odwagę na froncie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari wręczonym mu przez Józefa Piłsudskiego i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

W dniu 15 sierpnia 2020 Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu została odprawiona msza z okazji Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mszę koncelebrowali księża miejscowej parafii – Ojciec Ptolemeusz i Ojciec Kanizy.

W mszy wzięli udział pracownicy Agencji Konsularnej w Smoleńsku. Po mszy konsul Marcin Nosal, p.o. kierownika Agencji Konsularnej w Smoleńsku, złożył wieniec pod pomnikiem pomordowanych polskich oficerów. Zapalono także znicze.

Zdjęcia (5)