W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 na terenie Federacji Rosyjskiej

Konsulat Generalny RP w Irkucku

W obwodzie irkuckim od 18.03.2020 wprowadzono stan podwyższonej gotowości  zgodnie z którym obowiązuje:

- samoizolacja dla osób powyżej 65 roku życia,

- zakaz przeprowadzenia masowych imprez kulturalnych, sportowych itd.,

- obowiązek stosowania maseczek w przestrzeni publicznej,

- zawieszenie wyjazdów do regionów FR gdzie wykryto koronawirus.

W innych regionach Irkuckiego Okręgu Konsularnego obowiązują podobne zasady.

Granica lądowa, powietrzna, morska – dozwolony towarowy ruch graniczny. Zewnętrzny ruch turystyczny zawieszony. Do Federacji Rosyjskiej może wjechać członek rodziny obywatela FR (małżonek, rodzic, dziecko), obcokrajowiec w celu leczenia, kierowcy międzynarodowego transportu drogowego, członkowie załóg statków powietrznych i morskich, członkowie brygad międzynarodowego transportu kolejowego, wysokokwalifikowani specjaliści.

Osoba wjeżdżająca do FR ma przedstawić negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż trzy dni do przyjazdu lub wykonać test w ciągu 3 dni w FR.

 

Legalny pobyt obcokrajowców przebywających na terytorium Rosji przedłużono do dn. 15.06.2021 r. (Dekret Prezydenta FR nr 274 z dn. 18.04.2020 r., redakcja z dn. 15.12.2020 r.)

http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001202012170001?index=0&rangeSize=1

Zgodnie z decyzją Głównego lekarza sanitarnego Federacji Rosyjskiej z dn. 27 lipca 2020 roku № 22 «O wprowadzeniu zmian do rozporządzenia Głównego lekarza sanitarnego Federacji Rosyjskiej z dnia 18 marca 2020 roku № 7 i z dnia 30 marca 2020 roku № 9» wszyscy obcokrajowcy przy odprawie na międzynarodowe loty z lotniskiem docelowym na terytorium Federacji Rosyjskiej (w tym w przypadku lotów tranzytowych przez terytorium Federacji Rosyjskiej, a także w momencie przekraczania Państwowej granicy Federacji Rosyjskiej) muszą posiadać przy sobie dokument medyczny (w języku rosyjskim lub angielskim), potwierdzający negatywny wynik badania laboratoryjnego na infekcję koronawirusową metodą PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy) wykonanego nie wcześniej niż trzy dni kalendarzowe przed dniem przybycia na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ponadto w celu zapewnienia kontroli sanitarnej przed przybyciem na terytorium Federacji Rosyjskiej należy wypełnić ankietę przybywającego i złożyć ją w punkcie kontrolnym w momencie przekraczania państwowej granicy Federacji Rosyjskiej.

Infolinia MSZ ws. przekraczania granic:

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

Informacja dla osób powracających z RU do PL. Obecnie przejścia graniczne Federacji Rosyjskiej z Białorusią, Estonią, Finlandią, Litwą, Łotwą, Norwegią i Ukrainą zostały zamknięte. Na granicy polsko-rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim obywatele polscy mogą powracać do Polski przez przejścia graniczne Bezledy-Bagrationowsk oraz Grzechotki-Mamonowo II. Ruch pasażerski z państwami Unii Europejskiej został ograniczony.

Strony z rekomendacjami oraz aktualnymi informacjami przekazywanymi przez władze rosyjskie:

Rekomendacje i działania rządu RU prosimy śledzić na stronach w języku rosyjskim:

Rekomendacje i działania władz Moskwy prosimy śledzić na stronie:

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}