W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSTRZEŻENIE

14.08.2020

Wydział Konsularny ostrzega, że ogłoszenia reklamowe do prowadzonych na terenie Federacji Rosyjskiej kursów języka polskiego, w wyniku których, po pomyślnym zakończeniu takiego kursu, jest wskazywana możliwość otrzymania Karty Polaka (a w konsekwencji szeregu uprawnień pobytowych w Polsce, a nawet obywatelstwa polskiego), są NIEPRAWDZIWE.

Wszystkie warunki uprawniające do wnioskowania i otrzymania Karty Polaka są wymienione w ustawie o Karcie Polaka. Procedura nabycia Karty Polaka opisana jest również szczegółowo na stronie internetowej Ambasady RP w Moskwie. Wszelkie czynności konsula związane z nabyciem Karty Polaka oraz formularz wniosku o przyznanie Karty Polaka są BEZPŁATNE.

Nade wszystko podkreślamy, iż Karta Polaka może być przyznana osobie, która deklaruje przynależność do Narodu Polskiego i spełni przesłanki z ustawy, w szczególności wykaże swój związek z polskością przez przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego, który uważa za język ojczysty, oraz znajomość i kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów.

W tym kontekście, wszelkie ogłoszenia dotyczące komercyjnej działalności polegającej na pomocy w uzyskaniu Karty Polaka nie posiadają aprobaty władz polskich i są moralnie naganne, w szczególności w świetle celów wydania Karty Polaka.