W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie MSZ RP nt. uznania rosyjskiego dyplomaty za persona non grata.

08.02.2021

W związku z bezpodstawnym uznaniem przez władze Federacji Rosyjskiej 5 lutego 2021 r. za persona non grata polskiej dyplomatki Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się zasadą wzajemności, uznało za persona non grata pracownika Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.

MSZ Gmach 2

Decyzja ta została zakomunikowana Ambasadorowi Federacji Rosyjskiej w Warszawie w poniedziałek 8 lutego 2021 r. Działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej zrealizowane zostały w ścisłej koordynacji z władzami Republiki Federalnej Niemiec oraz Królestwa Szwecji, których przedstawiciele dyplomatyczni zostali również bezpodstawnie uznani za personae non gratae przez władze Federacji Rosyjskiej.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej pragnie jednocześnie zapewnić, że bez względu na naciski ze strony władz rosyjskich, polscy dyplomaci będą nadal realizować w Federacji Rosyjskiej zadania służbowe, do których są uprawnieni na podstawie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.