W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wywiad Ambasadora RP w Moskwie dla radia Echo Moskwy

03.07.2020

Ambasador Włodzimierz Marciniak wziął udział w audycji prowadzonej przez zastępcę redaktora naczelnego radia Echo Moskwy, Siergieja Buntmana, podczas której podsumował 4 lata swojej służby dyplomatycznej w Federacji Rosyjskiej oraz odniósł się do kwestii relacji dwustronnych. Oceniając relacje polsko-rosyjskie Ambasador przyznał, że dialog polityczny nie znajduje się obecnie na zbyt wysokim poziomie i tylko raz spotkali się szefowie MSZ obu krajów. "Pojawiają się kolejne problemy w sferze polityki historycznej. Z drugiej strony Polska wśród krajów UE znalazła się na czwartym miejscu pod względem wielkości dwustronnych obrotów handlowych z Rosją" podkreślił Ambasador. Jak zauważył Włodzimierz Marciniak istnieje "oczywisty dysonans między sferą gospodarczą i polityczną". 

Ambasador podkreślił swoje zaangażowanie w rozwój dobrych relacji kultralnych między Polską i Rosją oraz organizację wielu wydarzeń np. wystaw oraz koncertów muzyki klasycznej, które spotkały się z bardzo dobrym odbiorem wśród Rosjan. 

W trakcie wywiadu omówiono również kwestie polityki historycznej w kontekście np. zdjęcia tablic pamiątkowych dotyczących ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz ofiar represji politycznych w ZSRS, które znajdowały się w Twerze. Oprócz tego poruszono kwestie obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz polityki energetycznej i obronnej Polski. Ambasador zaznaczył, że Polska będzie kontynuowała politykę obecności kontyngentu wojskowego z USA.  

Włodzimierz Marciniak pełnił misję dyplomatyczną w Rosji od jesieni 2016 roku.

Wideo