W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada roczna kadry kierowniczej SA PSP w Krakowie

p.o. Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie mł.bryg. Dariusz Ruchała - strażak w umundurowaniu wyjściowym siedzący na tle niebieskiej ścianki z logotypami Szkoły

Zazwyczaj przełom roku przynosi ze sobą podsumowania, wnioski i refleksje dotyczące stawianych sobie zadań i poziomu ich realizacji.

Podsumowująca funkcjonowanie Szkoły narada roczna kadry kierowniczej odbyła się 29 lutego 2024 roku i miała hybrydowy charakter. Za pomocą wideokonferencji z obradującymi w Sali G uczestnikami spotkał się  zastępca komendanta głównego PSP bryg. Paweł Frysztak, który po zapoznaniu się z prezentacją dotyczącą pracy poszczególnych wydziałów i komórek organizacyjnych, na ręce p.o. komendanta SA PSP w Krakowie mł.bryg. Dariusza Ruchały, złożył podziękowania za ogrom bardzo dobrze wykonanej pracy. Doceniając wysoki poziom zaangażowania w działalność dydaktyczną i szkoleniową oraz funkcjonowanie naszej jednostki ratowniczo-gaśniczej nakreślił nowe kierunki i zadania.

Wśród przedstawionych danych i informacji dotyczących naszego funkcjonowania w 2023 roku warto zwrócić uwagę, że w tym czasie naszymi słuchaczami było:

- 203 kadetów i kadetek (z czego 85 jest już absolwentami),

- 238 słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych (120 jest już poza murami szkoły),

186 uczestników szkolenia podstawowego w zawodzie strażak.

W 13 różnych kursach, szkoleniach i warsztatach metodyczno-dydaktycznych uczestniczyły 303 osoby.

Możemy pochwalić się 100% zdawalnością organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną egzaminów zawodowych w obu kwalifikacjach (BPO 03. i BPO 04) pozwalających uzyskać tytuł: technik pożarnictwa.

Wydział Centrum Szkolenia Ochrony Ludności i Dóbr Kultury przeprowadził 4 edycje szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej i siedem aktualizacji, w których łącznie uczestniczyły 452 osoby. Pracownicy cywilni i funkcjonariusze wydziału angażowali się także we współorganizację między innymi: I. Kongresu Bezpieczeństwa Dziedzictwa „Nowoczesne technologie w służbie ochrony dóbr kultury”, konferencji „Bezpieczeństwo w jednostkach oświaty i szkolnictwa wyższego” oraz „Bezpieczne zbiory-bezpieczne dziedzictwo. Muzea, biblioteki, archiwa w obliczu zagrożeń”, w których udział wzięło blisko 1000 osób.

W zamiejscowym Wydziale Szkolenie Specjalistycznych Grup Ratowniczych zrealizowane zostały 22 przedsięwzięcia z zakresu szeroko rozumianej organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych i technik ratowniczych, które ukończyły 344 osoby, w tym 258 funkcjonariuszy PSP. Przeprowadzone zostały także 534 egzaminy zespołów ratowniczych z psami.

Siły i środki Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej SA PSP w Krakowie w ubiegłych 365 dniach dysponowane były 1272 razy, z czego 233 razy do pożarów, 916 do miejscowych zagrożeń a 123 razy odpowiadając na alarmy, które okazały się być fałszywymi. W ramach wszystkich podjętych interwencji uczestniczyło 1856 samochodów, 9585 strażaków, którzy zaangażowani byli przez ponad 1256 godzin. W związku z tym, że podstawowe czynności ratownicze w naszej JRG podejmują posiadający stosowne kompetencje nasi uczniowie warto zauważyć, że na jedną osobę przypadły średnio 32 służby, w czasie których (także w ramach praktyki zawodowej) zrealizowano 1507 godzin dydaktycznych. W 2023 roku JRG SA uczestniczyła także w 57 praktycznych sprawdzianach organizacji oraz warunków ewakuacji z różnych obiektów, między innymi: budynków oświatowych, szpitali, domów opieki społecznej, budynków użyteczności publicznej, obiektów produkcyjnych i magazynowych.

Działalność Szkoły to również prewencja społeczna, która oznacza 140 różnych aktywności, które obyły się na terenie JRG SA i poza nią, w których udział wzięło łącznie 9 926 dzieci oraz 6 395 dorosłych. Zastępy JRG SA brały udział w 38 piknikach i festynach organizowanych z różnych okazji, na których prezentowano sprzęt ratowniczy oraz realizowano pokazy ratownicze.

Sprawne i wydolne funkcjonowanie naszego organizmu nie byłoby możliwie bez pracy także innych wydziałów i osób zajmujących samodzielne stanowiska, nie sposób ukazać ogromu pracy wykonanej przez każdą z komórek organizacyjnych w obszarze informatyki i łączności, kadr, finansów, zamówień publicznych, obsługi floty, sprzętu i poligonu oraz kwatermistrzostwa,  za ciekawostkę uznać można to, że nasza „kuchnia” w ciągu roku wydała 149 350 posiłków.

Pozytywna ocena naszej pracy jest dla nas czynnikiem motywującym do dalszego, jeszcze lepszego i bardziej wydajnego działania. Mamy nadzieję, że kreślone od miesięcy plany na bieżący rok doczekają się realizacji, a kolejne dni przyniosą kolejne wyzwania, którym będziemy w stanie stawić czoła.

Opracowanie: bryg. Piotr Sowizdraniuk

Zdjęcia: mł.bryg. Artur Luzar (SA PSP w Krakowie), st.bryg. Karol Kierzkowski (KG PSP)

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}