W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Pożar w muzeum” – interdyscyplinarne ćwiczenia z zakresu ochrony dóbr kultury

Dwie nadpalone książki zapakowane w folię stretch

W dniach 30 stycznia - 1 lutego 2024 roku, poligon Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie stał się areną niezwykłych zajęć dydaktycznych prowadzonych przez Funkcjonariuszy Wydziału Kształcenia Zawodowego, z aktywnym udziałem kadry i kadetów wszystkich trzech plutonów II kompanii. Celem było doskonalenie umiejętności i technik ewakuacji oraz zabezpieczania dzieł sztuki w warunkach symulowanego pożaru muzeum. Zajęcia te, realizowane w ramach przedmiotu Taktyka Zwalczania Pożarów, wpisują się w unikalną specyfikę działalności Szkoły, która od 1996 roku prowadzi jedyny w strukturach Państwowej Straży Pożarnej Wydział Centrum Szkolenia Ludności i Dóbr Kultury.

Ćwiczenia te nie były zwyczajnym szkoleniem. Symulacje pożarów muzeum służyły nie tylko doskonaleniu technik i metod ewakuacji cennych eksponatów, ale również poszukiwaniu nowych rozwiązań i koncepcji wdrażania tych metod do działań ratowniczych. Podczas ćwiczeń kadeci i kadra mieli okazję praktycznie zastosować wiedzę teoretyczną i praktyczną. Zwrócono szczególną uwagę na ratowanie dziedzictwa dóbr kultury, co jest nie tylko zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale również świadomości historycznej i kulturowej. To wyjątkowe połączenie sprawia, że strażacy są nie tylko ratownikami w sytuacjach kryzysowych, ale również strażnikami dziedzictwa narodowego.

Podczas zajęć instruktorzy podkreślili podkreślają, jak istotna jest ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego. W obliczu rosnącej liczby zagrożeń, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka, umiejętność ochrony i ratowania dóbr kultury staje się coraz ważniejsza. Działania te nie tylko zabezpieczają bezcenne zabytki i dzieła sztuki dla przyszłych pokoleń, ale również podnoszą świadomość społeczną na temat znaczenia ochrony dziedzictwa kulturowego.

Opracował: mł. bryg. Artur Luzar
Zdjęcia: mł. bryg. Dariusz Ruchała
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}